Przygody przedświąteczne Zająca i Polskiej Macierzy Szkolnej w Petersburgu

Bajkowy Zając uczący się języka polskiego zawitał do Macierzy. Z wielkim kłopotem i prośbą o znalezienie utraconych skarbów. Dzieci zaoferowały pomoc. O przyszłej zimie opowiedział Władek, Marcin, Herman i Jarosław. O grudniu – Bogdan. Weronika, Kasia i Sława również o zimie. Bieganie w deszczu wyśpiewał Wicek, Lusia i malutka Ksenia. Było dużo tekstów związanych ze śniegiem w wykonaniu Maszy, Marcina, Dominiki i Emilii. O polskiej zimie – Dima. O Mrozie z czerwonym nosem z wyrazem prezentował rosyjską poezję Marcin. O tym, jak wygląda prawdziwa snieżyca zaśpiewała Kasia. A o kolorowym śniegu opowiadali zespołowo: Jarosław, Kasia,Weronika, Ksiusza, Marcin, Dominika, Emilka, Bogdan, Dima, Wład, Wicek.
Polska Macierz podejmowała gości: aktorkę Tomkę Karpową z synem i gitarzystą Zachariaszem. Zaśpiewali dwie piosenki: o piosence i o miłości w języku hebrajskim i Jidisz. Zakończono dedykacją dla Zająca: „Pojedziemy na łów”.
Uczniowie Macierzy mieli okazję poznać utalentowaną młodzież z ograniczonymi możliwościami, będącymi gospodarzami pomieszczenia Fundacji „Szag nawstreczu”. Fundacją kieruje niezwykła postać życia petersburskiego – inicjatorka powołania Fundacji i Festiwalu „ Szag nawstreczu”, odbywajacego się co roku w Wielkiej Sali Filharmonii im. D. D. Szostakowicza – Waleria Dmitriewna Sokołowa.
Zając aktywnie uczestniczył w przedstawieniu: nucił, podpowiadał słowa, cieszył się z serdecznych oklasków.
Do zebranych przybył listonosz Pieczkin ze specjalnym posłaniem i mapą schowanych skarbów. Poszukiwania trwały niedługo. Szczęśliwy zając podzielil się odnalezionymi darami i podziękował po polsku ( zdążył się nauczyć!).
Nie odbyło sie bez udziału dorosłych: nauczycielek pani Włady i pani Maszy. Specjalne słowa uznania kierujemy do pana Andrzeja i pani Rity. Dziękujemy Rodzicom, Babciom, Dziadkom i Darczyńcom.

(TK)

15 grudnia 2019, Petersburg

Foto: Tatiana Malinowska, Denis Szczegłow

Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Odcinek 3 – Jan Paweł II – człowiek

https://anchor.fm/gazeta-petersburska/embed43 lata temu, 16 października 1978 roku miało miejsce wydarzenie bez precedensu w historii - Polak, kardynał Karol Józef Wojtyła został wybrany papieżem i...

Polska Macierz Szkolna w Petersburgu zainaugurowała nowy rok edukacyjny 2021/2022 w dniu 27 września

Polska Macierz Szkolna w Petersburgu zainaugurowała nowy rok edukacyjny 2021/2022 w dniu 27 września.Podczas wakacji podopieczni wydorośleli i przystąpili do zajęć z nowymi siłami.W...

Konkurs #KTOTYJESTEŚ

3. edycja kampanii #KTOTYJESTEŚ - konkurs dla dziennikarzy polonijnychFundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” ogłasza konkurs dla dziennikarzy polonijnych, realizowany w ramach 3. edycji kampanii...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej