Agencje informacyjne Sankt Petersburga w sierpniowych niusach donosiły o interesującej polskiej wystawie w Pałacu Rumiancewa (Muzeum Historii Miasta Petersburga), a poświęconej Powstaniu Warszawskiemu. Ponad sto autorskich zdjęć historycznych przeniesionych na nowe nośniki audiowizualne odbiło się echem w sercach zwiedzających. Była chwilą zadumyi pytania: „Dlaczego?” Szczególny stosunek wyrażały „starsze panie” – pracownice Muzeum Historii miasta, w większości mieszkanki oblężonego Leningradu. Zachęcały do zwiedzania i powracały we wspomnieniach do wydarzeń z okresu blokady miasta. I znowu zadawano pytania, „Dlaczego?” Koniecznie chciała obejrzeć wystawę pani Walentyna Grabowska, przewodnicząca Polskiego Koła Kombatantów, która jako jedna z pierwszych weszła do zburzonej Warszawy. Zdrowie nie dopisało. Nietypowo upalny petersburski sierpień dokuczał wszystkim niemiłosiernie. Nie przeszkadzał jednak młodzieży polonijnej przybyłej do Sankt Petersburga na zaproszenie Rektora Letniej Szkoły Języka Polskiego, odbywającej się w parafii św. Stanisława już po raz 12. Wspólnie z wychowawcami i nauczycielami, a także siostrami z Instytutu Szensztackiego poszukiwali wzorców Polaków – Bohaterów. Po części odnaleźli ich w dziejach Polski wykładanej przez dr Hieronima Gralę, Ewę Ziółkowską, na lekcjach Jadwigi Anders, nauczycielek z Białorusi. Innymi oczyma spojrzeli na Powstanie Warszawskie. Na swoich rówieśników walczących o swoje miasto. Jak zawsze uczniowie szkoły byli zaproszeni do Konsulatu Generalnego, do którego została również poproszona Gazeta Petersburska i przedstawiona obecnym przez Konsula Generalnego Jarosława Drozda. Żal, że w obecnej edycji Szkoły nie znalazło się miejsca dla polskich mediów poświęcających wiele miejsca najwybitniejszym Polakom krajowym i petersburskim. Tym bardziej żal, że pisane słowo polskie tak mocno kuleje w Rosji.
Polonijny Petersburg pamięta również o rocznicy „Solidarności”. Na łamach naszego czasopisma publikujemy prace Filipa Kucharskiego wyróżnionego nagrodą pani poseł Joanny Fabisiak. Mam nadzieję, że jego przykład zachęci innych uczniów do spisywania wspomnień swoich Rodziców i Dziadków. Wydarzeniem „vipowskim” miasta stał się przyjazd polskich dyplomatów na czele z konsulami generalnymi RP z Białorusi, Ukrainy, Rosji do Sankt Petersburga. Głównym organizatorem był Konsul Generalny Jarosław Drozd. Oprócz Konsulów Generalnych przybyli wysocy urzędnicy z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Biura Polonijnego Senatu RP. Ku temu była
okazja: 80.lecie polskiej misji dyplomatycznej w Rosji, omówienie i koordynacja spraw związanych z polityką wizową, rozwojem turystyki… Zapowiedziano przyjazd do Petersburga ponad 200 polskich firm turystycznych celem poznania możliwości współpracy z miastem. Gazeta Petersburska była obecna na specjalnym przyjęciu i na spotkaniu z Gośćmi w Domu Polskim. Poruszono min. sprawę powołania ogólnorosyjskiego portalu internetowego jak również organizacji spotkania-seminarium dla dziennikarzy ze Wschodu. Rozmawiała o tym Gazeta Petersburska z Panią Prezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, Olgą Iwaniak. Ustne poparcie
motywowano zaleceniem terminowego złożenia odpowiednich wniosków z obszerną przekonywującą argumentacją i wykazaniem niezbędności zastosowania nowych form pracy dziennikarskiej w Rosji.
Drodzy Czytelnicy! Przed prawie dwoma laty pisaliśmy o potrzebie pomnika Marii Szymanowskiej.
Gazeta Petersburska była inicjatorem upamiętnienia. Dzięki zaangażowaniu polskiej placówki na czele z Konsulem Generalnym J. Drozdem i Instytutem Polskim na czele z C. Karpińskim pod koniec września (odpukać!) zostanie poświęcony cenotaf Marii Szymanowskiej. Jest to niezwykle wydarzenie zbiegające się w czasie z Jubileuszowym Rokiem Fryderyka Chopina. Maria Szymanowska była jedną z pierwszych wykonawczyń utworów F. Chopina w Sankt Petersburgu. Nie sposób zapomnieć o Walentynie Białkowskiej, mobilizującą nas wszystkich.
Zbliża się początek nowego szkolnego roku polonijnego. Dużo o tym mówią nauczyciele, przyszli uczniowie.
Czy starczy miejsca w Domu Polskim? Czy nareszcie zaczniemy w Petersburgu głośno mówić o statusie nauczyciela polonijnego? Cały świat polonijny o tym dyskutuje. U nas cisza. Może przed burzą? Piszę o sukcesie naszego kolegi redakcyjnego Stanisława Karpionka: jego wywiad został zamieszczony na pierwszej stronie nowej książki bardzo interesującego lubelskiego pisarza Bernarda Nowaka. Panie Stanisławie! Gratulacje!
Niedługo w Polsce ukaże się po polsku książka Eduarda Koczergina, na którą prawa wykupiła nasza koleżanka polonijna Swietłana Czesnych z mężem. Ukazała się interesująca książka o Pomocy Polonii Zagranicznej dla „Solidarności”, wydana staraniem Marszałka Województwa Lubuskiego, a będąca pokłosiem trzech konferencji inspirowanych przez poetkę Aleksandrę Sołtysik. Jeszcze jedno wydarzenie – nasza koleżanka redakcyjna Halina Żukowa odbyła tournee po Austrii, a wrzesień jest miesiącem Gwiazdy Bałtyckiej, która tym razem zabłyśnie na piersi Daniela Olbrychskiego.
Sierpień 2010, Teresa Konopielko