Polacy na nowe stulecie – Robert Konieczny

Do odważnych domów świat należy. Jednorodzinne fantazje w betonie i szkle.

Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach osiągnął wszystko o czym architekt może marzyć w swojej karierze. Urodzony w 1969 roku w Katowicach Robert Konieczny zdobywa szacunek największych autorytetów światowej architektury szturmem. Kilkukrotna nominacja do przyznawanej przez Unię Europejską Nagrody im. Miesa van der Rohe, czy miejsce na liście 101 najbardziej ekscytujących nowych architektów na świecie  to tylko niektóre spośród zdobytych przez inżyniera wyróżnień. W 1999, Konieczny współzałożył studio KWK Promes. Wprawnemu obserwatorowi od razu rzuci się w oczy zabawa konwencjami: KWK to inicjały architektów, czy może Kopalnia Węgla Kamiennego?

Urodzony w 1969 roku architekt mając niespełna 39 lat został uhonorowany tytułem laureata w konkursie „Europe 40 under 40” w roku 2008, organizowanym przez The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies and The Chicago Athenaeum. Sam artysta mieszka w Polsce, w awangardowym domu własnego projektu, który nazwał Arka Koniecznego. Budynek na malowniczym wzgórzu w Brennej został zainspirowany kształtem łodzi, przyciąga uwagę swoim surowym, betonowym wykończeniem i zadziwiającym fundamentem.

Konieczny jest najczęściej cytowanym w publikacjach polskim architektem. Jego pracownia KWK Promes jako jedyna z Polski została wymieniona W książce „European Architecture since 1890” w książce światowej sławy krytyka – Hansa Ibelingsa, jako jedyna która wniosła wkład w rozwój architektury europejskiej.

Mimo wielkich dokonań, Konieczny nie rezygnuje ze swojego wieloletniego celu, który mógłby wydawać się nieco zbyt skromny na jego możliwości: chce tworzyć domy jednorodzinne. Nie zmienia faktu, że jego projekty budynków publicznych również cieszą się ogromnym zainteresowaniem – szczecińskie Centrum Dialogu PRZEŁOMY projektu Koniecznego zostało uznane najlepszym budynkiem świata 2016 w międzynarodowym konkursie World Architekture Festival.

Dom Aatrialny, Dom Bezpieczny, Dom OUTrialny czy Dom typOwy to najbardziej rozpoznawalne dzieła twórcy. Projekty wyróżniają się prostotą i surowością formy, podziw wśród znawców budzi oparcie pomysłów na prostych kluczach zmyślnie łączących funkcjonalność z historią i charakterystyką miejsca budowy.

Niezwykłe budowle budzą skojarzenia z futurystycznymi wizjami rodem z filmów sci-fi. Możliwe, że wyobraźnia Roberta Koniecznego wyznacza nowe ścieżki następnym pokoleniom twórców architektury.

Autor: Joanna Ciesielska

Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Odcinek 3 – Jan Paweł II – człowiek

https://anchor.fm/gazeta-petersburska/embed43 lata temu, 16 października 1978 roku miało miejsce wydarzenie bez precedensu w historii - Polak, kardynał Karol Józef Wojtyła został wybrany papieżem i...

Polska Macierz Szkolna w Petersburgu zainaugurowała nowy rok edukacyjny 2021/2022 w dniu 27 września

Polska Macierz Szkolna w Petersburgu zainaugurowała nowy rok edukacyjny 2021/2022 w dniu 27 września.Podczas wakacji podopieczni wydorośleli i przystąpili do zajęć z nowymi siłami.W...

Konkurs #KTOTYJESTEŚ

3. edycja kampanii #KTOTYJESTEŚ - konkurs dla dziennikarzy polonijnychFundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” ogłasza konkurs dla dziennikarzy polonijnych, realizowany w ramach 3. edycji kampanii...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej