Chłopak ze Szczecina, do którego zadzwoniła Beyonce Knowles.
Kompozytor, dyrygent i producent muzyczny JIMEK, czyli Radzimir Dębski urodził się 30 kwietnia 1987 roku w Szczecinie. Ukończył Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie i Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles (USA) na kierunku Film Scoring, Orchestration.
Błyskotliwa kariera nie rozwijała się jednak bez potknięć. Radzimir wielokrotnie wspomina swój kryzys w wieku dwunastu lat. Jak twierdzi, był zmęczony ciągłą presją i mozolnymi ćwiczeniami gry na instrumentach. Chciał zrezygnować z dalszej nauki w szkole muzycznej, a nawet ogłosił, że przestaje interesować się muzyką w ogóle. Na szczęście kryzys został szybko zażegnany i Radzimir z czasem wypracował własny styl oparty na nowoczesnych, inspirowanych hip hopem brzmieniach. Będąc zaledwie nastolatkiem, udało mu się współtworzyć muzykę do znanych polskich seriali (np. Ranczo).
Mimo swojej aktywności w branży artystycznej już od roku 2001, największy rozgłos JIMEK zdobył w momencie, w którym zwyciężył w konkursie na remix piosenki End of time amerykańskiej wokalistki Beyonce Knowles. W 2012 roku, na oczach całego świata sama Beyonce zadzwoniła przez Skype do Radzimira chcąc poinformować go o wygranej. (link do remixu: https://www.youtube.com/watch?v=PLkdlTiJ2sY ) Nagrodą w konkursie było włączenie utworu Dębskiego do oficjalnej płyty Beyonce p.t. „4: The Remix”. Wyróżnienie natychmiast skupiło na JIMEK’u uwagę całej Polski i dało mu status pożądanego na wszystkich wydarzeniach publicznych celebryty.
Polskiemu odbiorcy nazwisko „Dębski”, w połączeniu ze staropolskim imieniem kojarzy się zapewne z ojcem naszego dzisiejszego bohatera: Krzesimirem Dębskim. Radzimir jest owocem związku kompozytora z wokalistką i producentką Anną Jurksztowicz. Krzesimir Dębski jest jednym z najbardziej rozpoznawanych polskich kompozytorów współczesnych, współtworzył zespół jazzowy String Connection i skomponował ścieżkę dźwiękową do klasycznych pozycji polskiej kinematografii takich jak Ogniem i Mieczem czy w Pustyni i w Puszczy.
W roku 2014 dzięki zaproszeniu przez Reebok Classic Trax Project, JIMEK we współpracy z raperem Pezetem skomponował piosenkę p.t. Nie muszę wracać, która podbiła polskie listy przebojów i rozpoczęła nowy stap w karierze muzyka. W 2015 odbył się koncert Radzimira Dębskiego w Katowicach, gdzie jego Historię Hip- Hopu wykonała Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. (link do utworu: https://www.youtube.com/watch?v=p0aLMsh4mvU ) Kompozycja jest połączeniem charakterystyczych motywów z najwazniejszych utworów hiphopowych ostatnich dekad artystów takich jak Wu-Tang Clan, Beastie Boys, Snoop Dogg czy Dr Dre. Wykonanie zdobyło ogromną popularność w skali muzyki klasycznej- dziś w serwisie YouTube ma niemal 6 milionów wyświetleń, dotarło również do światowych sław sceny muzyki popularnej.
Niezwykłym przedsięwzięciem młodego muzyka był wyjazd do Nairobi w Kenii i praca z utalentowaną młodzieżą z orkiestry Ghetto Classics z miejscowości Korobocho w 2017 roku. Ideą przyświecającą Radzimirowi, było pokazanie dzieciom, że praca w orkiestrze nie zawsze wiąże się z nudą i ćwiczeniem starych, klasycznych kompozycji. JIMEK przeniósł do Afryki swoją Historię Hip- Hopu. Młodzi ludzie z zaniedbanych dzielnic mieli okazję poznać tajniki pracy z dyrygentem i zaprezentować się na największym festiwalu jazzowym w Afryce: Safaricom International Festival.
W lutym 2018 roku Radzimir Dębski został nominowany do nagród Polskiej Akademii Filmowej Orły 2018 za muzykę do filmu wyreżyserowanego przez Marię Sadowską Sztuka kochania.
Autor: Joanna Ciesielska