Pierwszy miesiąc wiosny w Petersburgu upłynął pod znakiem imprez szopenowskich inicjowanych przez organizacje polonijne, Konsulat Generalny RP, Instytut Polski, Konserwatorium Petersburskie, Towarzystwo Szopenowskie, Szkołę Muzyczną im. Rachmaninowa, Bibliotekę im. Majakowskiego, Dom-Pracownię M. Szemiakina, Małą Salę Filharmonii… W Domu Polskim odbył się cykl niezwykle interesujących spotkań poświęconych F.Chopinowi i organizowanych przez stowarzyszenia polonijne.
7 marca Związek Polaków im. bpa A.Maleckiego po raz trzeci przeprowadził „Wielkie Dyktando Polskie 2010”, dedykowane obchodom 200 rocznicy urodzin F. Chopina, zaś w dniu 21 marca br. wieczornicę pt.:„ Chopin w portrecie literackim”.
Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe ”Polonia” skupiające petersburskich Polaków realizuje całoroczny projekt „Polonijna Szopeniada”. Pierwsza część odbyła się w dniu 14 marca i była świętem petersburskiej Polonii. Przy szczelnie wypełnionej sali Domu Polskiego z niezwykłym skupieniem i zachwytem wysłuchano autorskiej prelekcji „Rosyjskie Triumfy Szopena” pani Natalii Entelis, wybitnego muzykologa. Wykładowi towarzyszyli znani petersburscy instrumentaliści i wokaliści: Aleksander Pirożenko, Diana Bystrowa i Siemion Zaborin – pianiści, Dmitrij Janow-Janowski – wiolonczelista, Julia Gorgula – śpiew. Był to prezent urodzinowy od petersburskich artystów. Druga część Szopeniady Polonijnej odbędzie się w dniu 28 marca br. i jak już pisaliśmy, z inicjatywy pianistki pani Haliny Żukowej odbędzie się spotkanie z prorektorem Konserwatorium Petersburskiego pt. „Petersburska Szopeniada”. SKO „Polonia” składa serdeczne podziękowanie Dyrektorowi Instytutu Polskiego panu Cezaremu Karpińskiemu za słodkie wsparcie finansowe „Polonijnej Szopeniady”. Dodać należy, że SKO „Polonia” wydało specjalny szopenowski plakat jubileuszowy, a Konsulat Generalny RP sumując polonijne inicjatywy przy wkładzie graficznym Heleny Klincewicz wydał broszurę „Chopin”. 20 marca w Szkole Muzycznej im. Rachmaninowa odbył się koncert galowy uczestników konkursu chopinowskiego, organizowany przez Szkołę w osobie pani dyrektor Jeleny Ochromienko, sekretarza odpowiedzialnego Towarzystwa Chopinowskiego pani Wandy Andrijewskiej i SKO ”Polonia” przy współudziale Instytutu Polskiego.
Petersburska Polonijna Szopeniada zbiegła się w czasie ze szczególnym wydarzeniem w życiu polonijnym miasta. Dzięki zaangażowaniu Urzędu Kombatantów i Osób Represjonowanych na czele z ministrem panem Januszem Krupskim i pracy wydawcy pana Bernarda Nowaka ukazała się książka pani Tamary Pietkiewicz „Jak bucik bez pary”. Wydanie książki w wersji polskojęzycznej (po edycjach w języku angielskim i niemieckim) zbiegło się w czasie z 90.letnim Jubileuszem Autorki. Cieszymy się niezwykle z tego faktu i wyrażamy podziw dla wkładu finansowego UKiOR oraz pracy nad przekładem tego wielkiego dzieła.
Wszystkich czytelników ponownie zapraszam do odwiedzin strony internetowej naszego czasopisma: www.gazetapetersburska.org. Dziękujemy naszym korespondentom internetowym. Z Władywostoku, Polski, Rosji. Jesteśmy dumni z ilości odwiedzin i pytań skierowanych do nas. Cieszymy się, że np. Szkoła im. Bohaterów Westerplatte, napisała do nas z prośbą o pośredniczenie w nawiązaniu kontaktów z polską wsią Wierszyna, która we wrześniu br. będzie obchodzić jubileusz 200.lecia. Jesteśmy również zaproszeni przez Polaków ze Szczecina do zdania relacji z wyprawy — pieszej wędrówki po jeszcze skutym lodem jeziorze Onega. Życzymy im powodzenia i szczęśliwego powrotu do domów. Dodam tylko, że patronem wyprawy jest konsul honorowy FR w Szczecinie pan Andrzej Bendig-Wielowiejski, przedsiębiorca i absolwent petersburskiej uczelni.
Przed nami wczesnokwietniowe Triduum Paschalne i Święta Wielkanocne.
Cieszmy się. W tym roku, a bywa to nieczęsto, zbiega się w czasie Wielkanoc katolików i prawosławnych. Wesołego Alleluja! Христос Воскресе!
Marzec 2010 r. Teresa Konopielko