Petersburski nastrój w dziele Stanisława Kierbedzia

Nowy długoterminowy projekt „Polski Petersburg” realizowany w ramach Polskiej Macierzy Szkolnej zainaugurował kolejne sobotnie i niedzielne spotkanie, tym razem ze znanym inżynierem – Stanisławem Kierbedziem.

W 1842 Stanisław Kierbedź wystąpił z pomysłem zbudowania mostu żelaznego na Newie. Przedsięwzięcie było ryzykowne ze względu na trudne warunki budowy: głęboka na 12 metrów rzeka, silny prąd, kra w zimie, cofanie wód morskich, a także konieczność pozostawienia drożności rzeki dla potrzeb komunikacyjnych.

Budowa trwała 8 lat. Petersburg zyskał most o długości 342 metrów i szerokości 20 metrów, z lanego żelaza o siedmiu przęsłach stałych i jednym zwodzonym. Otrzymał nazwę: Most Błagowieszczański.

W dniu otwarcia mostu,18 listopada 1850, Stanislaw Kierbedź został awansowany do stopnia generała-majora z nadaniem mu Orderu Św.Włodzimierza 3 stopnia.

Most ten stał się pierwszym stałym mostem nad Newa. Łączy wyspę Wasiljewską i drugą wyspę Admirałtejską.

Na zajęciach plastycznych nasi uczniowie starali się przekazać za pomocą farb olejnych odczucie szerokiej i pełnej wody Newy, zapoznali się z koncepcją perspektywy i wykorzystali technikę ograniczonej gamy kolorów, aby przekazać petersburski nastrój.

Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Badanie światowych przestrzeni za pomocą instrumentów odrzutowych w Polskiej Macierzy Szkolnej w Petersburgu

Podczas zajęć w ramach programu Polskiej Macierzy Szkolnej z cyklu: "Polski Petersburg" uczniowie dowiedzieli się o wybitnym naukowcu polskiego pochodzenia, założycielu kosmonautyki, wynalazcy, myślicielu,...

Rosjanie w „Domu Nobla” w Szczecinie

Pierwszego września 2021 roku, na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich, odbył się koncert poświęcony jubileuszowi 15-lecia Stowarzyszenia „Dom Nobla”, Anna Szachowicz w pamięci przyjaciół. Anna...

Odcinek 7: Nowe polskie kino – podsumowanie festiwalu w Gdyni

Nowy odcinek podcastu, przygotowany wspólnie z Kinopodcastem im. Filipa Mosza, poświęcamy współczesnemu polskiemu filmowi. Prowadzący - Siergiej Szerszunow dzieli się swoimi wrażeniami z festwialu...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej