Na początku trochę historii. Teatry petersburskie cieszą się uznaniem na całym świecie. Właśnie w Petersburgu, próbowano założyć stały teatr zawodowy. Najpierw na dworze Aleksego Romanowa wystawiano widowiska oparte na motywach antycznych i biblijnych. W 1676, po śmierci cara, teatr wraz z działającą przy nim szkołą aktorską (zał. 1672) zamknięto. Potem teatr zawodowy ale tym razem publiczny, zorganizował Piotr I Wielki, który przedstawienia teatralne wykorzystywał przede wszystkim dla swoich celów politycznych. A już stały teatr publiczny założyła w 1756 roku caryca Elżbieta i kierował nim A.P. Sumarokow — twórca pierwszych rosyjskich tragedii. 30 sierpnia 1756 roku córka Piotra I, Elżbieta, podpisała dekret o otwarciu Teatru Aleksandryjskiego i tę datę uważa się za narodziny pierwszego teatru zawodowego w Rosji. Dziś w Petersburgu istnieje ponad 100 teatrów, w których pracują wybitni reżyserzy i aktorzy. Jest balet, opera, przedstawienia zagraniczne, rosyjska klasyka i sztuki współczesnych autorów. Petersburg uważany jest za stolicę rosyjskiego baletu. Balet Petersburski powstał w 1738 roku a Teatr Maryjski uważany jest za najsłynniejszy teatr opery i baletu nie tylko w mieście ale i poza granicami Rosji. Teatr Michajłowski założony został przez Mikołaja I w 1833 r., w 2001 roku teatr powrócił do swojej historycznej nazwy, a w 2007 r. uzyskał miano najlepszego teatru muzycznego w Petersburgu. Natomiast Filharmonia Petersburska jest najstarszą z filharmonii rosyjskich. Będąc w Petersburgu trzeba przeznaczyć chociaż jeden wieczór na wyjście do teatru żeby poczuć klimat miasta-kulturalnej stolicy Rosji.
W Petersburgu są też teatry i teatrzyki dla dzieci i młodych widzów. Czy chcecie zajrzeć za kulisy niektórych z nich? Zaczniemy więc od najmłodszych widzów. Jednym z najbardziej znanych i lubianych przez maluchów i ich rodziców jest Wielki Teatr Lalek. Teatr służy przede wszystkim najmłodszej publiczności, która kocha świat baśni, bajek oraz różnych legend. Państwowy Teatr Buff z „Buffikami” zaprasza do siebie w godzinach porannych dzieci w wieku 3 – 7 lat na spektakle dla najmłodszych widzów. To dobry teatr, w którym nic nie dzieje się nagle i nie ma potworów wyskakujących z ukrycia. To teatr dostosowany do dziecięcego sposobu poznawania świata. Dla tych, kto nie lubi pozostawać tylko widzem, a chce brać udział w przedstawieniu to polecam teatr АСМ-Аrt, Jest to teatr Interaktywny, z nowoczesnym podejściem, gdzie każde dziecko bierze udział w show-tournee. W większości przedstawień dzieci mają okazję być nie tylko widzami, ale też aktorami aktywnie uczestnicząc i współtworząc spektakl. Taka atrakcja dla dzieci w wieku 6-12 lat. Teatr Zazerkalje jest to kameralny teatr muzyczny dla dzieci. Wystawiane w nim spektakle poruszają ważne problemy i rozwijają wyobraźnię dzieci. „Misterium Bożonarodzeniowe” z muzyką Jana Sebastiana Bacha jest wprost zachwycające. 5 lat temu miałam inne zainteresowania i z zapartym tchem oglądałam tam spektakl „Maugli”. Teatr Zazerkalie ma w swoim repertuarze spektakle zarówno jak i dla najmłodszych tak i dla młodych widzów, tutaj na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Spektakle dramatyczne, muzyczne i kukiełkowe spektakle dla dzieci i młodzieży, a także koncerty muzyki klasycznej prezentowane są na scenie dużej i małej Sali kameralnej Filharmonii Petersburskiej. Teatr muzyczny Каrambol jest teatrem rodzinnym dla dzieci w wieku 4-15 lat i dla dorosłych. Dla wszystkich tych kto lubi muzykę.
Teatr pokazuje dzieciom ten najpiękniejszy dla nich świat, świat ich własnej wyobraźni i tworzą ten teatr wyjątkowi ludzie. Tutaj też organizowane są przedstawienia okolicznościowe i imprezy urodzinowe dla najmłodszych. Teatr klaun-mim Мimigranty – jedyny w Petersburgu teatr pantomimy dla dzieci i dorosłych. Codziennie rano oraz w weekendy w teatrze są przedstawienia dla dzieci, w których każdy widz może wziąć udział. Jedyny teatr w całości stworzony przez dzieci, należący do dzieci i działający dla dzieci to Теаtr Twórczości Młodzieży z siedzibą w Pałacu Aniczkowa na Newskim Prospekcie. Nie można pominąć dobrze znany wszystkim ТJUZ im.Briancewa – Teatr Młodego Widza dla dzieci i młodzieży. Teatr kształtuje gust artystyczny ale na pewno znajdą się ludzie, którzy nie są sympatykami teatru, większość jednak bardzo lubi teatr i nawet niektórzy założyli stronę internetową www.vk.com Теаtr SKО «Polonia» (http://vk.com/club48836514). Ja, jak i wielu moich rówieśników, bardzo lubię teatr! Nieraz uczestniczyłam w małych lub ciut większych przedstawieniach, które graliśmy w Domu Polskim lub w szkole, do której chodzę. A każda moja jesień po powrocie z wakacji, to nie tylko początek nauki w szkole ale i rozpoczęcie sezonu teatralnego. A wszystkim miłośnikom teatru polecam zapoznać się z afiszami i zamówić sobie bilety: kassir.ru i bileter.ru. To tylko parę klików, no i… potrzebna będzie karta bankowa rodziców.
Do zobaczenia w teatrze!
Ewa Rakus
Foto: Przygody Nieumiałka. Biuro prasowe Teatru Zazerkalie