Jubileusze, jubileusze…
Adam Mickiewicz
Szkoła nr 216 im. Adama Mickiewicza z inspiracji dyrektora zespołu folklorystycznego „Polanie” w roku 220. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza odwiedziła muzeum literackie w Prijutino koło Petersburga. Nieznane dotąd szerszemu gronu literaturoznawców oraz członkom wspólnoty polonijnej miasta, miejsce to należało niegdyś do posiadłości podmiejskiej dyrektora cesarskiej Biblioteki Publicznej oraz prezydenta Rosyjskiej Akademii Nauk – Aleksieja Nikołajewicza Olenina. W tamtym czasie Prijutino było miejscem spotkań muzyczno- literackich, letnim salonem dla wybranych i utalentowanych przedstawicieli inteligencji.
Anna i Aleksander
Aleksander Siergiejewicz Puszkin darzył szczególnie gorącym uczuciem córkę Aleksieja Olenina, Annę – urodziwą poetkę i śpiewaczkę. Anna Aleksiejewna była również zdolną uczennicą Michaiła Glinki. 20 maja 1828 roku zapisała w osobistym pamiętniku: „Miałam okazję poznać nadzwyczaj uzdolnionego poetę przybyłego z Litwy – Adama Mickiewicza”.
А. Н. Оленин
Wojciech Kilar
14 marca 2018 roku, w rocznicę urodzin patrona Szkoły nr 216 zespół „Polanie” postanowił zainaugurować obchody Jubileuszu mickiewiczowskim balem. Zatańczono poloneza i walca kompozytora Wojciecha Kilara. Na przemian recytowano wiersze Adama Mickiewicza (po polsku i w przekładzie na język rosyjski) oraz Aleksandra Puszkina (po rosyjsku i w przekładzie na język polski). W podniosłej aureoli historycznej muzeum, przy dźwiękach muzyki nieznanego w tym pomieszczeniu kompozytora i dawno nieobecnego języka polskiego powrócił nastrój tamtych lat i gorących uczuć…Wehikuł czasu otworzył przed „polanowską” młodzieżą piękno słowa i muzyki.
Pani Irena Bestużewa i Pan Hieronim Grala
Pani Irena Bestużewa od 15 lat prowadzi zespół „Polanie” i jest nie tylko jego dyrektorem – promuje polskość w szkole i w Petersburgu. Zasługuje na wielki szacunek i podziw. Spod jej skrzydeł wyfrunęło w wielki świat polszczyzny nie jedno szkolne dziecko i nie jedno tańczyło mazura i krakowiaka.
Ирена Бестужева
Pan Hieronim Grala, uczony i dyplomata w Petersburgu i Moskwie zostawił trwały ślad w budowaniu nie tylko podwalin zespołu. Do dnia dzisiejszego pozostaje dla „Polan” dobrym acz wymagającym mecenasem.
Pani Araida Diagilewa
„Gazeta Petersburska” niejednokrotnie pisała o złotych rękach, o niezliczonych kompletach strojów ludowych (łowickich, krakowskich, beskidzkich) uszytych przez panią Araidę dla „Gaika” i „Polan”. Pani Diagilewa zostawiła swój talent również na sztandarze SKO „Polonia”. Ręcznie wyszyty złotem orzeł polski jest rękodziełem i po 27 latach powinien być wpisany w poczet polskich petersburskich wartości narodowych.
Prijutino
Podziękowania
Wyjazd do Prijutina nie byłby możliwy bez opłaty przejazdu przez Konsulat Generalny RP. Konsul Generalny Andrzej Chodkiewicz wraz z panią wicekonsul Edytą Niedźwiedzką zaszczycili swoją obecnością uroczystość inauguracji obchodów 220. rocznicy urodzin patrona szkoły nr 216. Przedstawicielom konsulatu towarzyszyła Katarzyna Jakimiak – główny specjalista ds. współpracy z zewnętrznymi podmiotami krajowymi i zagranicznymi w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.
Zaś „Gazeta Petersburska”, tegoroczna 20-letnia Jubilatka reprezentowana przez Denisa Szczegłowa, uwieczniła wydarzenie w przekazie wirtualnym.