Od Mickiewicza do Mickiewicza. 220. rocznica urodzin Wieszcza

Jubileusze, jubileusze…

Adam Mickiewicz

Szkoła nr 216 im. Adama Mickiewicza z inspiracji dyrektora zespołu folklorystycznego „Polanie”  w roku 220. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza odwiedziła muzeum literackie w Prijutino koło Petersburga. Nieznane dotąd szerszemu gronu literaturoznawców oraz członkom wspólnoty polonijnej miasta, miejsce to należało niegdyś do posiadłości podmiejskiej dyrektora cesarskiej Biblioteki Publicznej oraz prezydenta Rosyjskiej Akademii Nauk – Aleksieja Nikołajewicza Olenina. W tamtym czasie Prijutino było miejscem spotkań muzyczno- literackich, letnim salonem dla wybranych i utalentowanych przedstawicieli inteligencji.

Anna i Aleksander

Aleksander Siergiejewicz Puszkin darzył szczególnie gorącym uczuciem córkę Aleksieja Olenina, Annę – urodziwą poetkę i śpiewaczkę. Anna Aleksiejewna była również zdolną uczennicą Michaiła Glinki. 20 maja 1828 roku zapisała  w osobistym pamiętniku: „Miałam okazję poznać nadzwyczaj uzdolnionego poetę przybyłego z Litwy – Adama Mickiewicza”.

А. Н. Оленин

Wojciech Kilar

14 marca 2018 roku, w rocznicę urodzin patrona Szkoły nr 216 zespół „Polanie” postanowił zainaugurować obchody Jubileuszu mickiewiczowskim balem. Zatańczono poloneza i walca kompozytora Wojciecha Kilara. Na przemian recytowano wiersze Adama Mickiewicza (po polsku i w przekładzie na język rosyjski) oraz Aleksandra Puszkina (po rosyjsku i w przekładzie na język polski). W podniosłej aureoli historycznej muzeum,  przy dźwiękach muzyki nieznanego w tym pomieszczeniu kompozytora i dawno nieobecnego języka polskiego powrócił nastrój tamtych lat i gorących uczuć…Wehikuł czasu otworzył przed „polanowską” młodzieżą piękno słowa i muzyki.

Pani Irena Bestużewa i Pan Hieronim Grala

Pani Irena Bestużewa od 15 lat prowadzi zespół „Polanie” i jest nie tylko jego dyrektorem – promuje polskość w szkole i w Petersburgu. Zasługuje na wielki szacunek i podziw. Spod jej skrzydeł wyfrunęło w wielki świat polszczyzny nie jedno szkolne dziecko i nie jedno tańczyło mazura i krakowiaka.

Ирена Бестужева

Pan Hieronim Grala, uczony i dyplomata w Petersburgu i Moskwie zostawił trwały ślad w budowaniu nie tylko podwalin zespołu. Do dnia dzisiejszego pozostaje dla „Polan” dobrym acz wymagającym mecenasem.

Pani Araida Diagilewa

„Gazeta Petersburska” niejednokrotnie pisała o złotych rękach, o niezliczonych kompletach strojów ludowych (łowickich, krakowskich, beskidzkich) uszytych przez panią Araidę dla „Gaika” i „Polan”. Pani Diagilewa zostawiła swój talent również na sztandarze SKO „Polonia”. Ręcznie wyszyty złotem orzeł polski jest rękodziełem i po 27 latach powinien być wpisany w poczet polskich petersburskich wartości narodowych.

Prijutino

Podziękowania

Wyjazd do Prijutina nie byłby możliwy bez opłaty przejazdu przez Konsulat Generalny RP. Konsul Generalny Andrzej Chodkiewicz  wraz z panią wicekonsul Edytą Niedźwiedzką zaszczycili swoją obecnością uroczystość inauguracji obchodów 220. rocznicy urodzin patrona szkoły nr 216. Przedstawicielom konsulatu towarzyszyła Katarzyna Jakimiak – główny specjalista ds. współpracy z zewnętrznymi podmiotami krajowymi i zagranicznymi w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Zaś „Gazeta Petersburska”, tegoroczna 20-letnia Jubilatka reprezentowana przez Denisa Szczegłowa, uwieczniła wydarzenie w przekazie wirtualnym.

Tekst: Teresa Konopielko, Anna Swietłowa
Zdjęcia: Denis Szczegłow
Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej