Kolejny krok dla przyjaznych relacji polsko-rosyjskich
Premier Donald Tusk po spotkaniu z premierem Władimirem Putinem podkreślił, że tylko w oparciu o prawdę o naszej historii można budować porozumienie. Tematami rozmów obu szefów rządu były kwestie historyczne, współpraca gospodarcza i energetyczna. Prezes Rady Minister wyraził uznanie za przyjęcie
przez premiera Władimira Putina zaproszenia do Gdańska na obchody uroczystości obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Premier Donald Tusk poinformował, że obaj premierzy ocenili dorobek polsko-rosyjskiej Grupy do spraw Trudnych oraz zaakceptowali jej ustalenia. Szef polskiego rządu przypomniał, że powołanie tej grupy służyło rozpoczęciu procesu, dzięki któremu najboleśniejsze sprawy ze wspólnej historii obu narodów będą mniej poddane politycznej presji. Premier poinformował także, że ustalono, iż utworzone zostaną dwie instytucje, jedna na terenie Polski, druga Rosji, które będą m.in. badały kwestie zbrodni katyńskiej. Prezes Rady Ministrów ocenił, że polsko-rosyjskie relacje gospodarcze są lepsze niż kiedykolwiek. Tematem rozmowy była także współpraca energetyczna, w tym czekający na sfinalizowanie kontrakt gazowy. Po spotkaniu obu premierów podpisane zostały dokumenty: Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Rządem Federacji Rosyjskiej o żegludze po Zalewie Wiślanym, Umowa między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej dotycząca współpracy przy wwozie do Federacji Rosyjskiej napromieniowanego paliwa jądrowego z reaktora doświadczalnego, Protokół o współpracy między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury Federacji Rosyjskiej na lata 2009–2012.
Podczas międzynarodowych uroczystości pod Pomnikiem Westerplatte premier Donald Tusk podkreślił, że pamięć o okrucieństwach II wojny światowej jest najskuteczniejszą tarczą przeciw niebezpieczeństwom kolejnej wojny. Szef rządu podkreślił, że Gdańsk jest jednak także miejscem nadziei. Premier podkreślił także, że ważne są wartości, które zapobiegają wojnom i tragediom. «Wolność musi być lepsza od niewoli, demokracja od dyktatury, prawda od kłamstwa, szacunek od pogardy, zaufanie od nieufności oraz solidarność od egoizmu – zaznaczył szef rządu». Lech Kaczyński podkreślił, że II wojna światowa w dalszym ciągu wymaga refleksji. «Wojna 1939 roku skończyła się klęską naszego kraju. W Polsce życie oddało 5 mln 500 tys. do 5 mln 800 tys. obywateli narodowości polskiej i żydowskiej» – przypomniał prezydent. Podczas wystąpienia na Westerplatte premier Rosji Władimir Putin podkreślił, że zebraliśmy się w miejscu, gdzie padły pierwsze strzały najbardziej krwawej wojny w historii. «Chcemy oddać hołd dziesiątkom milionów jej ofiar: żołnierzy i osób cywilnych, ludzi różnych narodowości, wyznań i poglądów» – zaznaczył rosyjski premier. Władimir Putin przypomniał także, że w walce przeciwko nazizmowi na polskiej ziemi zginęło 600 tysięcy jego współobywateli.
65. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Prezes Rady Ministrów Donald Tusk wziął udział w obchodach 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W południe szef rządu uczestniczył w uroczystej zmianie warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Podczas uroczystości o godzinie „W” premier wraz z Władysławem Bartoszewskim złożył wieniec pod pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Hołd poległym powstańcom Donald Tusk oddał także w przeddzień rocznicy rozpoczęcia powstańczych walk, uczestnicząc w polowej Mszy Świętej oraz Apelu Poległych przy Pomniku Powstania Warszawskiego w Warszawie. Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00. Impulsem do wybuchu Powstania była wiara w spodziewaną klęskę Niemiec oraz groźba wielkiej ofensywy Armii Czerwonej, która zbliżała się do Warszawy. Przewidywano, że powstanie trwać będzie kilka dni, a w rzeczywistości zakończyło się po 63 dniach walk. Po kapitulacji powstańców Niemcy rozpoczęli burzenie Warszawy.
Dwadzieścia lat temu, 12 września 1989 r. zatwierdzono pierwszy demokratyczny rząd III RP z premierem Tadeuszem Mazowieckim na czele. To był kolejny krok — po Okrągłym Stole i wyborach 4 czerwca 1989 r. — na drodze przemian demokratycznych w naszym kraju oraz odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Podczas pierwszego przemówienia w Sejmie Tadeusz Mazowiecki powiedział, że chce tworzyć rząd zdolny do działania dla dobra społeczeństwa, narodu i państwa. «Historia naszego kraju nabrała przyśpieszenia. Stało się to za sprawą społeczeństwa, które nie godzi się dalej żyć tak, jak dotychczas» – podkreślił. «Chcę być premierem rządu wszystkich Polaków, niezależnie od ich poglądów i przekonań, które nie mogą być kryterium podziału obywateli na kategorie» – dodał.