O Rosji słów kilka
z okazji Dnia Rosji – 12 czerwca
„Umysłem Rosji nie zrozumiesz” („Умом Россию не понять” – Fiodor Tiutczew)
Od 1994 roku każdego 12 czerwca Rosja obchodzi swoje święto narodowe – Dzień Rosji. Jest ono związane z przyjęciem deklaracji o suwerenności. Rosja jest republiką prezydencką. Federacja Rosyjska jest największym państwem na świecie pod względem powierzchni oraz szóstym pod względem wielkości w całej historii świata. Powierzchnia Rosji to prawie 1/6 powierzchni Ziemi. Część europejska Rosji to jedynie 25 % powierzchni państwa, jednak to właśnie ta część jest zamieszkiwana przez prawie 80% Rosjan.
Wołga, płynąca wyłącznie przez Rosję, to najdłuższa rzeka Europy będąca jednocześnie największą rzeką na świecie uchodzącą do jeziora.
Rosja jest ponad 50 razy większa od Polski.
Stolica Rosji – Moskwa – najbardziej zaludnione miasto w Europie i 4. pod tym względem na świecie. Jedynym państwem, któremu udało się zdobyć Moskwę była Polska. Wydarzenie to miało miejsce w 1610 roku.
Na moskiewskim Kremlu odbywały się koronacje carów, nawet, gdy stolicą Rosji był Petersburg. W tym miejscu spoczywają też prawie wszyscy książęta i władcy rosyjscy.
Po rewolucji lutowej w 1917 r. rolę hymnu Rosji pełniła Marsylianka.
Rosyjskie banknoty, podobnie jak te z Kanady, Meksyku, Indii i Izraela, mają oznaczenia w alfabecie Braille’a, skierowane do osób niewidomych.
Bogaci mieszkańcy Moskwy często korzystają z usług tzw. “karetkowych taksówek”, czyli pojazdów z zewnątrz wyglądających jak standardowe ambulanse, które imitując pojazdy uprzywilejowane znacznie szybciej poruszają się po mieście, omijając korki.
Blisko 90% wszystkich turystów zagranicznych podróżujących do Rosji odwiedza jednynie Moskwę i/lub Petersburg.
Zabawka Matrioszka powstała dopiero pod koniec XIX wieku. Wymyślił ją zabawkarz Wasilij Zwiozdoczkin, a sprytni rosyjscy kupcy zaprezentowali ją jako staroruską zabawkę na Światowych Targach w Paryżu w 1900 r. Wyrób otrzymał wtedy brązowy medal w kategorii „Zabawka” i stał się jednym z symboli Rosji. Według badań Pew Research Center z 2010 r. 73,3% obywateli Rosji to chrześcijanie (71% prawosławni, 1,8% protestanci, 0,5% katolicy), 10% stanowią muzułmanie.
W Rosji żyje ok. 200 tys. Polaków. Jest ponad 40 organizacji polonijnych.
Opracowała Jagoda Anders
Zdjęcia Denis Szczegłow