O Rosji słów kilka. Z okazji Dnia Rosji – 12 czerwca

O Rosji słów kilka

z okazji Dnia Rosji – 12 czerwca

„Umysłem Rosji nie zrozumiesz” („Умом Россию не понять” –  Fiodor Tiutczew)

Od 1994 roku każdego 12 czerwca Rosja obchodzi swoje święto narodowe – Dzień Rosji. Jest ono związane z przyjęciem deklaracji o suwerenności. Rosja jest republiką prezydencką. Federacja Rosyjska jest największym państwem na świecie pod względem powierzchni oraz szóstym pod względem wielkości w całej historii świata. Powierzchnia Rosji to prawie 1/6 powierzchni Ziemi. Część europejska Rosji to jedynie 25 % powierzchni państwa, jednak to właśnie ta część jest zamieszkiwana przez prawie 80% Rosjan.

Wołga, płynąca wyłącznie przez Rosję, to najdłuższa rzeka Europy będąca jednocześnie największą rzeką na świecie uchodzącą do jeziora.

Rosja jest ponad 50 razy większa od Polski.

Stolica Rosji – Moskwa  –  najbardziej zaludnione miasto w Europie i 4. pod tym względem na świecie. Jedynym państwem, któremu udało się zdobyć Moskwę była Polska. Wydarzenie to miało miejsce w 1610 roku.

Na moskiewskim  Kremlu odbywały się koronacje carów, nawet, gdy stolicą Rosji był Petersburg. W tym miejscu spoczywają też prawie wszyscy książęta i władcy rosyjscy.

Po rewolucji lutowej w 1917 r. rolę hymnu Rosji pełniła Marsylianka.

Rosyjskie banknoty, podobnie jak te z Kanady, Meksyku, Indii i Izraela, mają oznaczenia w alfabecie Braille’a, skierowane do osób niewidomych.

Bogaci mieszkańcy Moskwy często korzystają z usług tzw. “karetkowych taksówek”, czyli pojazdów z zewnątrz wyglądających jak standardowe ambulanse, które imitując pojazdy uprzywilejowane znacznie szybciej poruszają się po mieście, omijając korki.

Blisko 90% wszystkich turystów zagranicznych podróżujących do Rosji odwiedza jednynie Moskwę i/lub Petersburg.

Zabawka Matrioszka powstała dopiero pod koniec XIX wieku. Wymyślił ją zabawkarz Wasilij Zwiozdoczkin, a sprytni rosyjscy kupcy zaprezentowali ją jako staroruską zabawkę na Światowych Targach w Paryżu w 1900 r. Wyrób otrzymał wtedy brązowy medal w kategorii „Zabawka” i stał się jednym z symboli Rosji. Według badań Pew Research Center z 2010 r. 73,3% obywateli Rosji to chrześcijanie (71% prawosławni, 1,8% protestanci, 0,5% katolicy), 10% stanowią muzułmanie.

W Rosji żyje ok. 200 tys. Polaków.  Jest ponad 40 organizacji polonijnych.

                 

Opracowała Jagoda Anders

Zdjęcia Denis Szczegłow

Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej