Nowy międzywyznaniowy cmentarz w Petersburgu

W dniu 1 czerwca 2019 roku nastąpiło uroczyste poświęcenie katolickiego kwartału, a także kilkumetrowego krzyża na międzywyznaniowym cmentarzu w Petersburgu. Cmentarza dla pochówku katolików domagały się katolickie parafie od przeszło 30 lat. Poświęcenia dokonał metropolita archidiecezji Matki Bożej w Moskwie abp Paweł Pezzi. Drewniany krzyż został podarowany i przywieziony przez administrację litewskiego miasta Zarasai.

W lipcu 2017 r. otwarty został nowy międzywyznaniowy cmentarz „Biełoostrowskoje”. Znajduje się on niedaleko miejscowości Piesocznoje (40 km od centrum Petersburga). Pod nowy cmentarz administracja miasta wydzieliła 50 hektarów. Ten cmentarz miał za zadanie dorównać swoim poziomem zachodnioeuropejskie nekropolie, jednak do tego jest jeszcze bardzo daleko.

Przy pracach porządkowych na cmentarzu usunięto najpierw warstwę ziemi do głębokości 1,5 metra, a następnie zamieniono ją piaskiem, w którym położono system odwadniający. Drogi, ścieżki i sieci inżynieryjne zostały położone na całym cmentarzu. Poza tym wybudowano nowoczesne budynki administracyjne i urządzono oczyszczalnię ścieków, a także zrobiono odpowiedni roślinny landszaft. Wszystkie te prace kosztował budżet miejski 500 mln rubli, tj. 7 mln EURO.

Na cmentarzu nie będzie samowolnej działalności i „nieautoryzowanej” zieleni. Drzewa zostały posadzone zgodnie z planem „aby stworzyć strefę ochrony moralnej”. Nie będzie także możliwości osobistego ogrodzenia grobów. Odległość między grobami ze wszystkich stron ma wynosić 50 cm i groby będą znajdować się między zieloną trawą, którą jednak nikt nie kosi. Robi to dosyć przykre wrażenie. Na cmentarzu znajdują się także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Cmentarz został podzielony na różne kwartały w których można grzebać chrześcijan różnych wyznań, a także zmarłych z drugich religii, jak muzułmanów, buddystów czy też Żydów. Katolicy otrzymali do swojej dyspozycji 7 sekcję 2 kwartał na którym może znajdować się 350 grobów.

Z grzebaniem katolików w Petersburgu w ciągu 300 lat istnienia miasta były zawsze problemy. Najpierw grzebano ich w katolickich kwartałach na cmentarzach prawosławnych czy też luterańskich. W 1856 roku pozwolono wreszcie na utworzenie Wyborskiego Cmentarza w Petersburgu na którym do 1910 roku pochowano 40 tys. osób. Cmentarz ten jednak został w latach czterdziestych XX wieku całkowicie zniszczony. Gdy ten cmentarz już się zapełnił oddano katolikom do dyspozycji duży kwartał na prawosławnym cmentarzu w Pargałowo.


Ks. Krzysztof Pożarski, Petersburg
Foto – Eugeniusz Martynowicz

Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej