Niedziela Palmowa w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika

Wierni kościoła św. Stanisława, którzy licznie przybyli na mszę świętą, w celu kultywowania tradycji przynieśli ze sobą wcześniej przygotowane kolorowe palmy lub liście palmowe, które można było także nabyć w kościele. Po odczytaniu przez parafian listów apostolskich i poświęceniu palm wszyscy zgromadzeni wzięli udział w procesji, której przewodził ksiądz Krzysztof Pożarski. Całe nabożeństwo miało artystyczny charakter. Zostało ono uświetnione pięknym śpiewem członków parafii oraz w niecodzienny sposób został odczytany  fragment Męki Pańskiej z Ewangelii według św. Marka. Opis ostatnich chwil z życia Jezusa Chrystusa odczytano z podziałem na 3 role.

W swoim kazaniu ksiądz Krzysztof Pożarski podkreślił wielkość czynu, jakiego dla ludzkości dokonał Jezus. Po tym, jak miłując człowieka Bóg sam stał się jednym z nas, by dzielić nasze cierpienie, przyjmuje na siebie największe męki w celu odkupienia grzechów każdego z nas. Duszpasterz kościoła św. Stanisława, na przykładzie Abrahama i Izaaka napominał abyśmy w chwilach próby nie wątpili w miłość Boga i starali się doświadczać je z wiarą oraz wyciągać z nich wnioski. W kazaniu proboszcz parafii dokonał porównania drzewa poznania dobra i zła, z którego Ewa zerwała zakazany owoc, będącego symbolem ludzkich niedoskonałości i błędów do drzewa krzyża świętego, w którym wszyscy znajdziemy zbawienie.

Wielki Tydzień jest szczególnym okresem w kościele katolickim. W jego trakcie przypada koniec trwającego 40 dni Wielkiego Postu, w czasie którego wierni skupiają się na modlitwie, pokucie, powstrzymują się od hucznych zabaw oraz ofiarują jałmużnę. Jest to pora na wyciszenie i nawrócenie.  Należy jednak pamiętać o tym, że Wielki Tydzień to nie tylko Triduum Paschalne, na które składają się Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. To także pozostałe dni tygodnia, w trakcie których pomimo braku szczególnej liturgii w kościele powinniśmy rozważać sens życia oraz naszej misji na ziemi. To odpowiedni czas, by w codziennym biegu zatrzymać się na chwilę i pomyśleć w jaki sposób możemy odwdzięczyć się Jezusowi za jego poświęcenie na krzyżu. Jest również czasem wyciszenia oraz przebaczenia sobie win, tak potrzebnego aby razem w miłości przeżywać tajemnicę Zmartwychwstania Pańskiego.

Ksiądz proboszcz polecił aby poświęcone palmy będące symbolem odradzającego się życia, a także nieśmiertelności duszy umiejscowić w domach za świętymi obrazami lub krzyżami. Przypomniał także stary zwyczaj polegający na włożeniu palmy w ziemię, co miało zapewnić obfite i zdrowe plony oraz chronić ją od wszelkiego rodzaju klęsk żywiołowych.

W 1986 roku papież Jan Paweł II ustanowił Światowy Dzień Młodzieży, który zgodnie z jego wolą rokrocznie przypada w Niedzielę Palmową. Z tej okazji datki zebrane w czasie niedzielnej mszy świętej zostaną przekazane na podróż młodzieży z parafii św. Stanisława na 8. Rosyjskie Spotkania Młodzieży Katolickiej w Irkucku, które w tym roku odbędą się w dniach 19 – 22 lipca.

Mateusz Bienias

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Żal, że niedzielne spotkanie nie trwało dłużej

Kolejne inauguracyjne spotkanie dzieci Macierzy w dniu 17 października poświęcono Adamowi Mickiewiczowi i jego  utworom.Tym razem na zajęcia w ramach programu Polskiej Macierzy Szkolnej...

Maria Matylda Krzesińska – jedna z największych sław baletu petersburskiego II połowy XIX i początków XX wieku

Maria Matylda Krzesińska była jedną z największych sław baletu petersburskiego 2. połowy XIX i początków XX w. Rozwój niezwykłego talentu zawdzięczała ojcu, który uczył...

Odcinek 3 – Jan Paweł II – człowiek

https://anchor.fm/gazeta-petersburska/embed43 lata temu, 16 października 1978 roku miało miejsce wydarzenie bez precedensu w historii - Polak, kardynał Karol Józef Wojtyła został wybrany papieżem i...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej