Natalia Kopecka (Karelia – Rosja) – srebrna medalistka na 100 m z najlepsza polonijną sprinterką na 100 m. ( Mariola Lysek – Hiszpania).
W Olimpiadzie bierze udział 30 osób z Rosji w tym 10 z Petersburga. Rosyjska Polonia zdobyła złoto w strzelectwie, srebro w biegu na 100,400, 1000m. Zakończenie Igrzysk w dniu 2.08.br.
Do Gdyni przyjechało ponad 1000 uczestników z ponad 40 krajów. Wśród nich są m.in. Argentyna, Armenia, Australia, Austria, Białoruś, Bułgaria, Czechy, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Kanada, Kazachstan, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Rosja, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Polska, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania. Powalczą oni w 22 dyscyplinach sportowych na terenie Akademii Marynarki Wojennej, Gdyńskiego Centrum Sportu, a także w Tokarach, Rumi i Redzie.
Dyscypliny, w których sportowcy konkurują to: badminton, bieg na 5 km, brydż, ergometry, futsal, golf, kolarstwo MTB, koszykówka, lekkoatletyka, nordic walking, pływanie, ringo, strzelectwo sportowe, szachy, tenis stołowy i ziemny, piłka nożna, piłka ręczna, siatkówka, siatkówka plażowa.
Igrzyska zostały objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy. Mecenasem jest Senat Rzeczypospolitej, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Samorząd Województwa Pomorskiego. Partnerem Strategicznym zostało Miasto Gdynia i Akademia Marynarki Wojennej.
Po raz pierwszy odbywają się się one w Gdyni. Światowe Igrzyska Polonijne były pierwszym dużym wydarzeniem sportowym zorganizowanym dla Polonii i Polaków po odzyskaniu niepodległości. Pierwsze odbyły się w 1934 r. na stadionie Wojska Polskiego w Warszawie.
Światowe Letnie Igrzyska Polonijne to najważniejsza i największa cykliczna impreza sportowa organizowana polskimi samorządami, skierowana do Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju.
PAI