W grudniu 2018 r. Warlikowski przemawiał w Parlamencie Europejskim podczas uroczystości wręczenia nagrody Prix du Livre Europeen; polski reżyser był przewodniczącym kapituły konkursowej. Opowiadając o zamianie kultury w popkulturę i rozrywkę, spadku poziomu czytelnictwa, Warlikowski interpretował sytuację polityczną w Polsce. „Tak rozumiem wybór ekstremalnej prawicy przy niskim zainteresowaniu wyborami. To są właśnie skutki zaniechań i wieloletniego ogłupiania społeczeństwa” – ocenił.

„Czym jest odpowiedzialność artysty? Do czego artysta powinien widzów skłaniać czy namawiać? Najkrócej – do krytycznego myślenia” – mówił Warlikowski do uczestników uroczystości wręczenia nagród Prix du Livre Europeen, wśród których znalazł sie m.in. przewodniczący Parlamentu Europejskiego. „Pochodzę z Polski, z kraju, który po transformacji ustrojowej utracił grupę społeczną nazywaną inteligencją i żmudnie zaczął budować nowe autorytety, także w dziedzinie kultury. Jednocześnie kultura, podobnie jak inne sfery życia, stała się strefą działania wolnego rynku, który zaczął wywracać kryteria i wartości” – zaznaczył.

Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiono w 1961 r. podczas kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatranego (ITI) w Helsinkach. Z inicjatywą wyszedł prezydente fińskiego oddziału Instytutu. Na dzień obchodów święta teatru wybrano 27 marca – rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku. Celem inicjatywy jest promowanie sztuki teatralnej, nazwiązywania współpracy między twórcami i instytucjami.

(PJ/KKJ)