Maria Matylda Krzesińska była jedną z największych sław baletu petersburskiego 2. połowy XIX i początków XX w. Rozwój niezwykłego talentu zawdzięczała ojcu, który uczył ją podstaw sztuki tanecznej. Już w wieku ośmiu lat, wstąpiła na Wydział Baletowy Cesarskiej Szkoły Teatralnej Petersburga. Szkołę Teatralną ukończyła z wyróżnieniem i weszła w skład zespołu baletowego teatrów cesarskich. Szybko znalazła się u szczytu powodzenia, tańczyła główne partie, przeważnie w baletach klasycznych. Szczególnie upodobała sobie tańce charakterystyczne i narodowe. Występowała w największych dziełach baletowych w najwybitniejszych choreografiach. W Teatrze Maryjskim przepracowała w sumie 27 lat, ostatni raz wystąpiła w lutym 1917 r.
Stała ekspozycja poświęcona Matyldzie Krzesińskiej znajduje się w Państwowym Muzeum Historii Politycznej Rosji w Petersburgu, w byłym domu Krzesińskiej.
Na zajęciach , w dniach 9 i 10 października, w ramach programu Polskiej Macierzy Szkolnej z cyklu „Polski Petersburg”, rozmawialiśmy z naszymi uczniami o balecie. Tym razem o słynnej baletnicy polskiego pochodzenia Matyldzie Krzesińskiej. Na zajęciach plastycznych wychowankowie wykonali sylwetkę baletnicy w technice witraż.
Władysława Pawłowska