Magiczne miasto w powieści Mariki Krajniewskiej

 

Powoli nadchodzi jesień, a wraz z nią dłuższe wieczory, które warto spędzić z książką. Rynek wydawniczy w Rosji jak i w Polsce rozwija się bardzo intensywnie, co rusz pojawiają się ciekawe pozycje, warte zainteresowania. Dziś chcemy zapowiedzieć książkę niezwykłą dla polskiego czytelnika, zarówno tego, który mieszka w Polsce, jak i tego, kto był, jest lub będzie w Petersburgu.

„Za zakrętem” to najnowsza powieść Mariki Krajniewskiej, która ukaże się na przełomie listopada i grudnia bieżącego roku. Autorka „Papierowego motyla” czy „Zapachu malin” porusza tematy trudne, wzbudzające emocje, często wywołujące łzy, czasem gniew i strach, ale zawsze zmuszające do spojrzenia na świat przez pryzmat ważnych życiowych wyborów, sytuacji, losów.
„Za zakrętem” opowiada o losach dwóch kobiet, mieszkanek Petersburga. Dziwnym, tragicznym zrządzeniem losu, Anna i Irina łączą się w toksyczny siostrzany związek, którego nie sposób zrozumieć, nie będąc w ich sytuacji. Jednak tego, co się Marika Krajniewskawydarzyło w ich życiu, nie pożyczylibyśmy nawet najgorszemu wrogowi. Wspomnienia obu kobiet, grzebanie w swej historii, wielkie emocje i uczucia – to wszystko sprawia, że świat bohaterek zaczyna rozpadać się na milion małych kawałków, z których wydawałoby się nie sposób zlepić całości. Przed czytelnikiem powstają pytania: czy nienawiść może zmienić się w przyjaźń? Czy tragedia utraty dzieci może najpierw podzielić, a potem złączyć? Ta wyjątkowa opowieść dziejąca się we współczesnej Rosji niezwykle wzrusza. A przy tym rozgrywa się na tle jeszcze jednego bohatera tej książki – magicznego miasta Petersburg.

Marika Krajniewska nie tylko pisze książki, również prowadzi swoje wydawnictwo i portal literacki www.papierowymotyl.pl, angażuje się jak tylko może w promocje czytelnictwa oraz wspiera debiutantów, piszących zarówno prozę jak i poezję. W tym roku z wielką ochotą przyłączyła się do organizowanych przez poetkę Agnieszkę Żelazko ogólnopolskich pikników poetyckich oraz konkursu poetyckiego Młodzi na łodzi, mających na celu wyniesienie poezji z najniższej półki na tę wyższą, bardziej dostępną dla wrażliwego odbiorcy.

MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej