Made in Poland – Black Red White

Black Red White – „polski gigant meblowy” z Biłgoraja. Firma rodzinna, mająca plany daleko idącej ekspansji na różne rynki całego świata. Przykład nowoczesnego i prosperującego polskiego biznesu.


Tadeusz Chmiel, dziś przedsiębiorca zajmujący 13. miejsce na liście najbogatszych Polaków, swoją karierę rozpoczynał w latach 80. we wsi Chmielek (gdzie z resztą urodził się w 1956 r.), skręcając meble. Na początku lat. 90., gdy zmieniał się ustrój i koniunktura polskiego rynku, postanowił sam meble produkować. Swoją fabrykę mebli otworzył w 1991 r. w Biłgoraju, na bazie zaplecza, jaki pozostawił po sobie Polski Ośrodek Maszynowy. Chmiel odpowiednio dobrał czas i branżę – tworzył meble w czasach, gdy zapotrzebowanie było ogromne, co pozwoliło na dynamiczny rozwój firmy.

            W Polsce firma Blach Red White jest dziś jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów mebli. Przedsiębiorstwo posiada w całym kraju (Wrocław, Kraków, Lublin, Zabrze, Będzin, Chorzów, Łódź, Bydgoszcz, Poznań, Warszawa, Gdańsk) 12 sklepów wielko powierzchniowych, 74 mniejsze salony własne, swoje towary rozprowadza także w kolejnych 800 punktach partnerskich. Ale Black Red White nie tylko meble produkuje – również je eksportuje. Obecnie największe salony firmy znajdują się na Ukrainie, Białorusi, Słowacji i Węgrzech, ale odbiorcą ich towarów jest łącznie 40 krajów, w tym m. in. USA, Rosja, Bośnia i Hercegowina. Choć główna fabryka i siedziba firmy niezmiennie znajduje się w Biłgoraju, przedsiębiorstwo posiada jeszcze 20 innych zakładów produkcyjnych w Polsce i poza jej granicami.

            O swoistym fenomenie i sukcesie biłgorajskiej firmy świadczyć może jej kondycja podczas impasu, jaki pojawił się po 2010 roku wskutek załamania się w Polsce i w Europie koniunktury mieszkaniowej, co znów doprowadziło do znacznego zmniejszenia zapotrzebowania konsumentów na meble i artykuły wyposażenia wnętrz: część zagranicznych odbiorców Black Red White zredukowała zamówienia do 80% lub wręcz upadała. Jednakże mimo tego załamania i stagnacji firma nadal odnotowywała zyski i mogła spokojnie funkcjonować. Niewiele firm na rynku polskim i europejskim może poszczycić się taką stabilnością, a tym bardziej w dobie kryzysu.

            Spokojne zyski nie satysfakcjonują jednak właścicieli firmy – rodzinę Chmielów, którym nie zmalał apetyt na dalszy rozwój. Firma chce podbijać nowe rynki Europejskie, a także wkroczyć do Afryki, Azji oraz na Bliski Wschód. Pomóc ma w tym nowy styl zarządzania odpowiadający aktualnej dynamice rynku oraz innowacyjne podejście do klienta.  Jednocześnie Black Red White stale planuje rozwijać się na rynku rodzimym. Czy firmie może się to udać? Członkini zarządu przedsiębiorstwa, Anna Pilawa-Sąsiadek, komentuje jego kondycję następująco: Mamy stabilną sieć fabryk, dobry i wydajny park maszynowy obecnie powiększany o najnowocześniejsze linie produkcyjne i kompetentnych pracowników. Rezerwy tkwią w systemie organizacji pracy, ale możemy śmiało powiedzieć, że jesteśmy gotowi na zrealizowanie celów strategii .

BIBLIOGRAFIA:

Black Red White, oficjalna strona producenta, źródło: https://www.brw.pl/ (dostęp: 12.06.2019)

Nawacki G., Wielkie Przemeblowanie w Black Red White, Puls Biznesu, źródło: https://www.pb.pl/wielkie-przemeblowanie-w-black-red-white-829813 (dostęp: 12.06.2019)

Solska J., Najbardziej tajemniczy polski milioner, właściciel Black Red White, Polityka, źródło: https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/274354,1,najbardziej-tajemniczy-polski-milioner-wlasciciel-black-red-white.read (dostęp: 12.06.2019)

WPROST, Rankingi: 100 najbogatszych Polaków, źródło: https://rankingi.wprost.pl/100-najbogatszych-polakow (dostęp: 12.06.2019)

Anna Kuleszewicz

Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej