Made in Poland – Black Red White

Black Red White – „polski gigant meblowy” z Biłgoraja. Firma rodzinna, mająca plany daleko idącej ekspansji na różne rynki całego świata. Przykład nowoczesnego i prosperującego polskiego biznesu.


Tadeusz Chmiel, dziś przedsiębiorca zajmujący 13. miejsce na liście najbogatszych Polaków, swoją karierę rozpoczynał w latach 80. we wsi Chmielek (gdzie z resztą urodził się w 1956 r.), skręcając meble. Na początku lat. 90., gdy zmieniał się ustrój i koniunktura polskiego rynku, postanowił sam meble produkować. Swoją fabrykę mebli otworzył w 1991 r. w Biłgoraju, na bazie zaplecza, jaki pozostawił po sobie Polski Ośrodek Maszynowy. Chmiel odpowiednio dobrał czas i branżę – tworzył meble w czasach, gdy zapotrzebowanie było ogromne, co pozwoliło na dynamiczny rozwój firmy.

            W Polsce firma Blach Red White jest dziś jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów mebli. Przedsiębiorstwo posiada w całym kraju (Wrocław, Kraków, Lublin, Zabrze, Będzin, Chorzów, Łódź, Bydgoszcz, Poznań, Warszawa, Gdańsk) 12 sklepów wielko powierzchniowych, 74 mniejsze salony własne, swoje towary rozprowadza także w kolejnych 800 punktach partnerskich. Ale Black Red White nie tylko meble produkuje – również je eksportuje. Obecnie największe salony firmy znajdują się na Ukrainie, Białorusi, Słowacji i Węgrzech, ale odbiorcą ich towarów jest łącznie 40 krajów, w tym m. in. USA, Rosja, Bośnia i Hercegowina. Choć główna fabryka i siedziba firmy niezmiennie znajduje się w Biłgoraju, przedsiębiorstwo posiada jeszcze 20 innych zakładów produkcyjnych w Polsce i poza jej granicami.

            O swoistym fenomenie i sukcesie biłgorajskiej firmy świadczyć może jej kondycja podczas impasu, jaki pojawił się po 2010 roku wskutek załamania się w Polsce i w Europie koniunktury mieszkaniowej, co znów doprowadziło do znacznego zmniejszenia zapotrzebowania konsumentów na meble i artykuły wyposażenia wnętrz: część zagranicznych odbiorców Black Red White zredukowała zamówienia do 80% lub wręcz upadała. Jednakże mimo tego załamania i stagnacji firma nadal odnotowywała zyski i mogła spokojnie funkcjonować. Niewiele firm na rynku polskim i europejskim może poszczycić się taką stabilnością, a tym bardziej w dobie kryzysu.

            Spokojne zyski nie satysfakcjonują jednak właścicieli firmy – rodzinę Chmielów, którym nie zmalał apetyt na dalszy rozwój. Firma chce podbijać nowe rynki Europejskie, a także wkroczyć do Afryki, Azji oraz na Bliski Wschód. Pomóc ma w tym nowy styl zarządzania odpowiadający aktualnej dynamice rynku oraz innowacyjne podejście do klienta.  Jednocześnie Black Red White stale planuje rozwijać się na rynku rodzimym. Czy firmie może się to udać? Członkini zarządu przedsiębiorstwa, Anna Pilawa-Sąsiadek, komentuje jego kondycję następująco: Mamy stabilną sieć fabryk, dobry i wydajny park maszynowy obecnie powiększany o najnowocześniejsze linie produkcyjne i kompetentnych pracowników. Rezerwy tkwią w systemie organizacji pracy, ale możemy śmiało powiedzieć, że jesteśmy gotowi na zrealizowanie celów strategii .

BIBLIOGRAFIA:

Black Red White, oficjalna strona producenta, źródło: https://www.brw.pl/ (dostęp: 12.06.2019)

Nawacki G., Wielkie Przemeblowanie w Black Red White, Puls Biznesu, źródło: https://www.pb.pl/wielkie-przemeblowanie-w-black-red-white-829813 (dostęp: 12.06.2019)

Solska J., Najbardziej tajemniczy polski milioner, właściciel Black Red White, Polityka, źródło: https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/274354,1,najbardziej-tajemniczy-polski-milioner-wlasciciel-black-red-white.read (dostęp: 12.06.2019)

WPROST, Rankingi: 100 najbogatszych Polaków, źródło: https://rankingi.wprost.pl/100-najbogatszych-polakow (dostęp: 12.06.2019)

Anna Kuleszewicz

Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Odcinek 4 – Jan Paweł II – papież

https://anchor.fm/gazeta-petersburska/embedПредставляем вашему вниманию новый выпуск подкаста «С Польшей на „ты”»! В рамках рубрики «Поляки, изменившие ход истории» ведущий Денис Щеглов продолжает разговор с доминиканцем...

Żal, że niedzielne spotkanie nie trwało dłużej

Kolejne inauguracyjne spotkanie dzieci Macierzy w dniu 17 października poświęcono Adamowi Mickiewiczowi i jego  utworom.Tym razem na zajęcia w ramach programu Polskiej Macierzy Szkolnej...

Maria Matylda Krzesińska – jedna z największych sław baletu petersburskiego II połowy XIX i początków XX wieku

Maria Matylda Krzesińska była jedną z największych sław baletu petersburskiego 2. połowy XIX i początków XX w. Rozwój niezwykłego talentu zawdzięczała ojcu, który uczył...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej