Polska cyfrowym liderem Europy? To możliwe! – świadczy o tym spektakularny sukces wirtualnego “pchlego targu”. Poznaj historię dyskietki, która zmieniła oblicze polskiego Internetu.
Jeden z pomysłodawców serwisu Allegro Polskę znał tylko z projektu o postaci Lecha Wałęsy, nad którym pracował w szkole średniej. Inny jego założyciel miał wtedy zaledwie 19 lat, lecz o rozwijającym się Internecie był w stanie powiedzieć dosłownie wszystko. Dziś zaś Allegro jest jedną z największych firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Sukces tego serwisu jest tym bardziej spektakularny, gdy weźmie się pod uwagę początkowe założenia, wedle których miał funkcjonować nowo powstały portal. Allegro w pierwotnym zamyśle twórców miał być zaledwie “serwisem dla hobbystów, takim pchlim targiem w elektronicznym wydaniu”. Ten “internetowy pchli targ” przekształcił się jednak w ogromnych rozmiarów platformę, na której każdego dnia sprzedaje się nawet milion różnorakich produktów. W ciągu miesiąca pojawia się na niej aż 70 milionów nowych ofert. Skąd zaś wynika tak wielki asortyment tego portalu? Odpowiedź jest bardzo prosta – sprzedawcą na serwisie Allegro może stać się dosłownie każdy. Oferty zaś dotyczą różnorakich kategorii. Są wśród nich bestsellerowe powieści, modne ubrania, używany sprzęt elektroniczny czy też najnowsze modele smartfonów, które dopiero co zostały sprowadzone na polski rynek. Za niemal 6 tysięcy złotych można było nawet kupić bilet VIP-owski na majowy koncert Eltona Johna w Krakowie. Na stronie Allegro prezentują się także zawodowi dealerzy samochodowi lub agenci nieruchomości. O tym, jaką pozycją portal ten cieszy się w polskim internecie, najlepiej świadczy liczba posiadaczy konta Allegro, których uznać można za aktywnych sprzedawców. Jest już ich w Polsce aż 21 milionów. Na portalu aktywnych jest także 100 tysięcy profesjonalnych firm – głównie małych i średnich przedsiębiorstw. Nie sposób ocenić więc, w jak wielkim zakresie Allegro przyczynia się do rozwoju drobnej polskiej przedsiębiorczości.
Za zawrotną karierę tej platformy odpowiedzialni są przede wszystkim jej założyciele, którym nie brakowało przebojowości i determinacji w działaniu. Jednym z twórców Allegro był pochodzący z Holandii Arjan Bakker. Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku zdecydował się otworzyć nad Wisłą własną działalność gospodarczą. Zaskakującym może wydawać się fakt, że w ojczyźnie Lecha Wałęsy nie miał on wówczas zbyt dużego rozeznania. Dla młodego Holendra tworzenie własnego przedsiębiorstwa miało być po prostu “fajną przygodą”. Ten młody biznesmen doskonale jednak zdawał sobie sprawę z tego, jak wielką rolę odegra w przyszłości Internet. Z tego też powodu postanowił on zainwestować w stworzenie strony internetowej wzorowanej na amerykańskim serwisie handlu internetowego eBuy. W tym celu Arjan Bakker nawiązał współpracę z nastoletnim wówczas Tomaszem Dudziakiem. Dzięki jego zdolnościom szybko udało się opracować program nowego portalu aukcyjnego. Pierwsza wersja oprogramowania tego serwisu zmieściła się na zaledwie jednej dyskietce. Mimo to założyciele Allegro czynili wszystko, by zrealizować postawiony przed sobą cel – “być numerem 1 na polskim rynku”. Wielka przygoda z handlem elektronicznym rozpoczęła się dla nich w roku 1999. W pierwszej wzmiance o nowopowstałej platformie można było przeczytać, iż “za jej pośrednictwem użytkownicy mogą kupować i sprzedawać najróżniejsze przedmioty, takie jak antyki, pamiątki, zabawki czy sprzęt komputerowy”. Polscy konsumenci szybko przyzwyczaili się do zakupów online. Aktualnie Polska jest nawet jednym z najbardziej zaawansowanych krajów europejskich pod względem korzystania z internetu. Warto zauważyć, iż czynnikiem dynamizującym proces cyfryzacji stała się ścisła współpraca, jaką nawiązały polskie banki z platformami wirtualnego handlu. Ogromną popularność zdobyły chociażby unikatowe na skalę światową metody płatności, które niezwykle uprościły proces zakupowy w polskim internecie. Rozwój bankowości elektronicznej został oparty na serwisach takich jak PayU lub Przelewy24. Pojawienie się nowych operatorów płatniczych znacząco skróciło żmudny proces księgowania transakcji internetowych. Polscy użytkownicy internetu nie są już tym samym skazani na korzystanie z tradycyjnych przelewów lub z płatności przy odbiorze. Od momentu pojawienia się tych nowatorskich metod zakupy na platformie Allegro przebiegają niezwykle szybko i sprawnie.
Allegro to jednak nie tylko cyfrowe innowacje. Polacy doceniają działalność polskiego serwisu także za jego aktywność świecie kultury. Najważniejszą inicjatywą w tej kwestii jest cykl krótkometrażowych filmów “Legendy Polskie”, których reżyserem jest najsłynniejszy polski grafik komputerowy, Tomasz Bagiński. Futurystyczne adaptacje dawnych podań i legend pozwalają młodym ludziom odkryć na nowo te wszystkie wartości, które płyną z odchodzących w zapomnienie ludowych opowieści. Wszystkie one są bezpłatnie udostępniane w internecie za pośrednictwem platformy YouTube, dlatego też najlepiej będzie samemu zapoznać się z takimi bohaterami ludowej kultury jak Mistrz Twardowski czy też Baba-Jaga. Serwis Allegro słynie także z serii fenomenalnych spotów reklamowych “Czego szukasz?”. Popularność tych filmików wykracza daleko poza granice polskiego internetu, o czym najlepiej świadczy liczba aż 15 milionów wyświetleń dla spotu “English for beginners”. Fabuła tego filmu opowiada o wysiłku nauki języka angielskiego podjętym przez pewnego dziadka, którego marzeniem jest odwiedzić zagranicą swojego nigdy niewidzianego wnuka. Kreatywne chwyty marketingowe bez wątpienia przekładają się na coraz większe przywiązanie Polaków do rodzimej platformy internetowego handlu.
O zaletach serwisu Allegro być może niedługo będą mogli przekonać się sami Rosjanie. Nie jest bowiem tajemnicą, że wspomniana firma równie spektakularny sukces zamierza osiągnąć na wielu innych krajach. Arjan Bakker szczególną nadzieję wiąże z rynkiem rosyjskim, który określił mianem “najbardziej perspektywicznego” Równie ważnym celem jest dalsze upraszczanie procesu zakupowego w ten sposób, by stał się on jeszcze łatwiejszy, a zamówienia dochodziły w jak najkrótszym czasie. Kilkugodzinne oczekiwanie na dostarczenie wymarzonego produktu z odległej miejscowości wydaje się dziś kompletnie nierealne. Przebojowa kariera portalu Allegro zdaje się jednak sugerować, że branżę handlu elektronicznego czeka jeszcze bardzo wiele spektakularnych sukcesów.
Adrian Mikołajczyk
[dane na 01.07.2019 r.]