Listopadowa kronika polonijna w Sankt Petersburgu

Listopad zaczyna się jak zawsze od lat tradycyjnym 1 Listopada, Dniem Wszystkich Świętych, chwilą zadumy na grobach najbliższych, przyjaciół i znajomych, w przypadku Polaków w Sankt Petersburgu – Drogą Krzyżową na Cmentarzu Lewaszowskim. Jest w naszej polonijnej tradycji źródłem przemyśleń i rozważeń.

Tradycyjny Konkurs Recytatorski Kresy-2009 gromadzi miłośników poezji. Podnosi on poziom adrenaliny u uczestników i pedagogów. Jak zawsze nie starcza czasu na zapięcie przysłowiowych wszystkich guzików… Ciągle brakuje jednego dnia. I zawsze mówimy: „w przyszłym roku będzie lepiej”. Dziury organizacyjne łata Konstanty Snycar. Dwoi się i troi. Goście i laureaci wyjeżdżają szczęśliwi. Potem jest Święto Niepodległości 11 Listopada. Również rozważania: kogo zaproszono, a kogo z Polonii nie zaproszono na przyjęcie, wydawane przez Konsulat z tej okazji. Wszystko niweluje Międzynarodowy Dzień Tolerancji w Domu Narodowości. Jest on niezwykle ważny w petersburskim środowisku administracji i władz. Organizuje się „Dzień Otwartych Drzwi”, wydaje się specjalne pisma. W wielojęzycznym gwarze Domu, przy dźwiękach różnych instrumentów i śpiewu, smaku różnych chlebów popisują się zespoły artystyczne, klasy mistrzowskie narodowego rękodzieła artystycznego, mienią się kolorami tęczy stroje ludowe wyszywane złotem, skromnymi cekinami, krzyżykiem i innymi technikami. W ciągu jednego dnia można zapoznać się z wielokulturowością Petersburga. Tworzy się wspólnota. Mieszkamy w Petersburgu. Miasto łączy i napawa dumą. Nasze Stowarzyszenie organizuje spotkanie w Domu Polskim. Zaprasza Stowarzyszenie Kazachów na czele z aksakalem Kuspanowem Sarsengali Akkułowiczem. W spotkaniu uczestniczy Polka, urodzona i wychowana w Kazachstanie, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego ze specjalnością „komunikacja społeczna” – Natalia Ignatjewa. Pięknie opowiada o Polakach w Kazachstanie, o organizacjach polonijnych. Słuchacze pytają o wszystko: o stolicę Astana, o zagrożenia, o poziom życia, o sytuację Polaków… Pytamy o Kazachów w Petersburgu. Jest ich ponad 6 tysięcy. Są niezwykle pracowici i ambitni, dbają o swoją tożsamość. Mają wręcz doskonałą pracę z młodzieżą, czołowe miejsce zajmuje sport (zapasy).
Szkoła 216 im. Adama Mickiewicza po raz drugi inicjuje kolejny Konkurs Wiedzy o Gdańsku. Tym razem zwiększa ilość zaproszonych szkół. Jest ich dziewięć – z różnych dzielnic miasta. Zapowiada się ostra walka o wyjazd laureatów do Polski.
Koło Miłośników Polskiej Książki i poezji Agnieszki Osieckiej pod kierownictwem Anatolego Niechaja i docent Uniwersytetu Petersburskiego Heleny Wołoszynej z inicjatywy Instytutu Polskiego odbywa seminarium dla tłumaczy poezji polskiej. W Stowarzyszeniu rozpoczynają się prace przygotowawcze związane z Zebraniem Sprawozdawczo-Wyborczym „Polonii”. Listopad kończą wróżby andrzejkowe w Domu Polskim i zapowiedzi zbliżającego się Święta Bożego Narodzenia.
(TK)

 

MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Gabriela Grzywińska: „Największą rozrywką jest dla mnie teraz sam Petersburg”

W lutym 2021 roku do słynnego rosyjskiego klubu Zenit Sankt Petersburg dołączyła Gabriela Grzywińska, 25-letnia piłkarka pochodząca z Krakowa. Została pierwszą Polką, która podpisała...

Odcinek 4 – Jan Paweł II – papież

https://anchor.fm/gazeta-petersburska/embedПредставляем вашему вниманию новый выпуск подкаста «С Польшей на „ты”»! В рамках рубрики «Поляки, изменившие ход истории» ведущий Денис Щеглов продолжает разговор с доминиканцем...

Żal, że niedzielne spotkanie nie trwało dłużej

Kolejne inauguracyjne spotkanie dzieci Macierzy w dniu 17 października poświęcono Adamowi Mickiewiczowi i jego  utworom.Tym razem na zajęcia w ramach programu Polskiej Macierzy Szkolnej...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej