Komunikat Redakcji pisma Polonii w Austrii JUPITER
JUPITER – organ Klubu Inteligencji Polskiej w Austrii i Federacji Kongres Polonii w Austrii od roku 2006 przyznaje we współpracy z Polską Akademią Nauk i Wydziałem Konsularnym przy Ambasadzie RP w Austrii – po uprzednim przeanalizowaniu kandydatur, nagrodę ZŁOTE SOWY JUPITERA: dla osób wyróżniających się nie tylko aktywnością, kulturą osobistą, postawą moralną, ale i społeczną – życzliwością i umiejętnością współpracy z polonijnymi środowiskami. Działających ponad podziałami i broniących dobrego imienia Polski i Polaków na emigracji.
Nauka
dr Maria Siemionow (USA) – pierwsza w świecie całkowita transplantacja twarzy. Polka pracująca w klinice w USA, przeprowadziła największy i najbardziej skomplikowany jak do tej pory przeszczep twarzy na świecie. Był to pierwszy w USA, a czwarty na świecie zabieg tego typu.
Literatura
Ludwik Stomma (Francja) – antropolog kultury, liczne książki, znakomite felietony w Polityce, autor wielu esejów. Profesor École Pratique des Hautes Études (Sorbonne, Paris), od 1981 r. przebywa we Francji. Autor kilkunastu książek m.in. Królów polskich przypadki, Kobiet czar, Antropologia kultury wsi polskiej XIX wieku, Poczet polityków polskich, ostatnio: Skandale polskie, Dzieje smaku, A jeśli było inaczej… Antropologia historii i wiele innych..
Media
Georg Motylewicz (Austria) – aktywnie działa jako reżyser wśród austriackiej Polonii, pracuje w austriackim ORF – nagradzany za filmy dokumentalne w Austrii. Od stycznia 1982 pracuje jako dziennikarz i tłumacz w różnych austriackich środkach masowego przekazu, głownie w radiu austriackim ORF i telewizji. W latach 80-tych opracowywał programy dla rozgłośni radia „Wolna Europa” w języku polskim, pisał także artykuły do polskiej gazety emigracyjnej w Londynie „Orzeł Biały”. W roku 1984 otrzymał honorowe obywatelstwo Republiki Austrii, przyznane za zasługi na polu literatury. Jest autorem książki o księdzu Popiełuszce oraz zbioru wierszy maryjnych.
Zbigniew Kostecki (Niemcy) – twórca strony internetowej www.polonia.org, promujący działalność Polaków na całym świecie. Urodził się we Lwowie, miesiąc po śmierci ojca, którego zamordowało Gestapo w tzw. zbrodni lwowskiej. Ostatnie 10 lat Prezes Kongresu Polonii Niemieckiej. Założyciel Polskiego Towarzystwa Medycznego w Niemczech, V-ce Prezes Światowych Federacji Towarzystw Medycznych. Dyrektor Biura Rady Polonii Świata.
Teatr
Teresa i Bronisław Wilkans (Australia) – zasłużyli się w dziedzinie teatru, mediów, publicystyki i literatury. Wspólnie przyczyniali się do sukcesów teatru, który w roku 2005 obchodził 25 lecie swojego istnienia. Oboje od kilku lat poświęcili się pracy w polskiej rozgłośni w Adelajdzie, szczególnie w programach opracowywanych przez Zespół Teatralny Ottoway. Ciesząc się wieloma naturalnymi uzdolnieniami starają się przekazywać treści medialne interesująco, twórczo i odpowiedzialnie.
Muzyka
Elżbieta Wiedner-Zając (Austria) – prof. w Wyższej Szkole Muzycznej w Austrii, pianistka, wielokrotnie nagradzana, wydała parę płyt z muzyką klasyczną m.in. polskich kompozytorów. Pianistka, urodzona w Będzinie. Liczne nagrania dla międzynarodowych stacji radiowych i telewizyjnych. Laureatka licznych nagród międzynarodowych. Odznaczona Orderem Zasługi RP „Za Zasługi dla Kultury Polskiej. Aktualna prezes Klubu Profesorów przy Wiedeńskiej Stacji PAN.
Edward Zienkowski (Austria) – skrzypek wirtuoz, profesor mistrzowskiej klasy skrzypiec na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu. Urodził się w 1951 roku w Lublinie. Po ukończeniu studiów podyplomowych z wyróżnieniem w Hannoverze został przyjęty jako pierwszy Polak w skład orkiestry berlińskich filharmoników pod dyrekcją Herberta von Karajana. Występuje jako solista w Europie, Ameryce, Japonii, dokonując również nagrań płytowych i radiowych. W 1990 r. został mianowany profesorem Akademii Muzycznej w Kolonii, od 1992 jest profesorem mistrzowskiej klasy skrzypiec na Uniwersytecie Muzyki i Sztuki. Otrzymał wiele nagród i odznaczeń.
Sztuki Plastyczne
Izabela Zabierowska (Austria) – malarka, rzeźbiarka, autorka wielu wystaw plastycznych w środowiskach międzynarodowych. Urodziła się w Brzegu Dolnym na Śląsku. Laureatka wielu wyróżnień i uczestniczka licznych konkursów. Trzykrotna stypendystka Polskiego Ministerstwa Kultury i Sztuki. Od 1988 roku mieszka na stałe w Austrii, gdzie zdobyła już uznanie w międzynarodowym środowisku artystycznym.
Joanna Buchowska (Niemcy) – malarka, rzeźbiarka, bohaterka wielu wernisaży w Niemczech i krajach Europy, laureatka licznych nagród. Urodzona w 1967 w Polsce (Oleśnica), od 1991 żyje i tworzy w Berlinie. Jej obrazy zaskakują fotograficzno-realistycznymi wyspami, które poruszają się w abstrakcyjnie wytworzonych krajobrazach, jakby było to cos zupełnie naturalnego.
Działacz polonijny
Agata Kalinowska-Bouvy (Francja) – prezes APAJTE – Stow. Polskich Dziennikarzy i Pisarzy, promotorka literatury polonijnej, inicjator i organizator Salonu Książki Polonijnej oraz wędrownej wystawy „Prasa Poloijna na świecie – wczoraj i dziś”. Łącząc w swojej pracy zawodowej poezję i publicystykę, w 1997 roku założyła, i jest do dziś wydawcą, Biuletynu Informacyjnego APAJTE. Od połowy lat dziewięćdziesiątych związana z działalnością polonijną i społeczną, w którą jest niezmiernie zaangażowana.
Irena Gostomska (Kanada) – działacz kultury, 140 spotkań z „ciekawymi ludźmi” z Polski i Kanady, odnalezienie fortepianu Paderewskiego i wiele ważnych inicjatyw kulturalnych w Vancouver. Wkrótce po przyjeździe do Kanady, w roku 1994, w 50-ta rocznicę śmierci Bronisława Czecha, powołuje do życia towarzystwo jego imienia. W rok później organizuje w Montrealu pierwsze polonijne zawody narciarskie dla dzieci i młodzieży. Równolegle współpracuje z Konsulatem R.P., organizując spotkania z artystami, pisarzami i poetami z Polski, Kanady i USA.
Obywatel Austrii
Emil Brix – były konsul austriacki w Polsce, dyplomata, we wszystkich dziedzinach swojej działalności odgrywa rolę nieformalnego rzecznika Europy Środkowej na świecie. Uznawany jest też za jednego z najaktywniejszych adwokatów i ambasadorów polskiej kultury w Austrii i Europie Zachodniej. Zawsze chętny do pomocy Polakom w Austrii. Został uhonorowany w Krakowie Złotym Medalem Gloria Artis.