Po raz ósmy w historii współczesnego ruchu polonijnego obchodzimy Światowy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Ubiegłoroczne centralne uroczystości odbyły się w Atenach. W 2009 r., w dniach 24-26 kwietnia 2009 r., petersburska Polonia ma zaszczyt być współorganizatorem tegorocznych obchodów odbywających się w Sankt Petersburgu. Z wielką radością witamy w naszym mieście gospodarza uroczystości Pana B. Borusewicza, Marszałka Senatu RP wraz z oficjalną delegacją Senatorów, Pana M. Płażyńskiego Posła na Sejm i Prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Pana Jana Borkowskiego Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz innych Gości.
Dzień Polonii to święto ustanowione w 2002 r. przez Senat RP w uznaniu wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości, za wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach.
Najliczniejsze skupiska polonijne znajdują się w Stanach Zjednoczonych, Republice Federalnej Niemiec, Brazylii, Francji, w Ukrainie, na Litwie i oczywiście w Rosji. Petersburg jako miasto wielonarodowościowe i wielowyznaniowe zalicza się do grona silnych ośrodków polonijnych.
W uznaniu zasług petersburskiej Polonii i organizacji polonijnych w Rosji tegoroczne obchody postanowiono przeprowadzić w mieście nad Newą. Uroczystości Dnia Polonii i Polaków za Granicą zbiegają się z doniosłymi jubileuszami w życiu polonijnych organizacji Rosji – z 20-leciem odrodzenia ruchu polonijnego w Federacji Rosyjskiej. Najstarszą organizacją Polonijną Rosji jest SKO ”Polonia”. W Petersburgu również będziemy obchodzić jubileuszowe rocznice wielkich Polaków: m.in. 220-tą rocznicę urodzin Marii Szymanowskiej, znanej polskiej kompozytorki, mieszkanki naszego miasta.
Niezwykle doniosłe jubileusze obchodzi również Polska: 20-lecie Odzyskania Wolności i Upadku komunizmu w Europie Środkowej oraz 70-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej. Z procesem demokratycznych przemian ustrojowych w RP wiąże się także 20-lecie Senatu Rzeczypospolitej Polskiej – ten rok został ogłoszony przez Senat Rokiem Polskiej Demokracji.
Obchody w Sankt Petersburgu Światowego Dnia Polonii i Polaków za Granicą to okazja do zaprezentowania dorobku wszystkich organizacji polonijnych w Rosji, dokonania pewnego podsumowania osiągnięć w zakresie nauczania języka polskiego, promocji kultury polskiej, odradzania poczucia tożsamości narodowej. Nie były to łatwe zadania na początku działalności organizacji. Jednakże dzięki uporowi liderów i codziennej żmudnej pracy nauczycieli, duchownych, animatorów życia kulturalnego, społeczników i wszystkich tych, dla których polskość i jej zachowanie są ważne i konieczne – dokonano bardzo wiele. Nie możemy już policzyć, ile osób nauczyło się języka polskiego, ile osób skorzystało z systemu stypendialnego Rządu Polskiego, pomocy MSZ i polskich Fundacji. Nie sposób również podliczyć środków przekazanych w ciągu dwudziestu ostatnich lat przez państwo polskie dla poszczególnych organizacji.
Wszystko to obecnie owocuje oraz wzmacnia spuściznę kulturalną i intelektualną dla następnych pokoleń. Poświadcza obecność Polaków i ich wkład w rozwój Rosji – kraj ich stałego zamieszkania. Trwałym znakiem pamięci historycznej Polaków w Sankt Petersburgu jest Dom Polski otwarty w maju 2007 roku z udziałem małżonek prezydentów Polski i Rosji oraz gubernatora miasta. Dom ten stał się obecnie symbolem polskiej pracy i obecności w Rosji. Nie było by tego bez wysiłku wszystkich organizacji polonijnych w Federacji Rosyjskiej i ich dokonań. Trzeba przy tym podkreślić, że rozwój ruchu polonijnego nie byłby możliwy bez poparcia władz państwowych i samorządowych Rosji, bez czynnego udziału mieszkańców Federacji Rosyjskiej, bez przychylnej atmosfery społecznej. Czujemy to dobrze w Sankt Petersburgu.
Rozwój ruchu polonijnego nie byłby także możliwy bez wsparcia ze strony polonijnych organizacji rozsianych po całym świecie. Obecność ich przedstawicieli na naszym spotkaniu w Sankt Petersburgu jest potwierdzeniem istnienia wielkiej polskiej wspólnoty i dobrze świadczy o istniejących więzach.
Ważnym elementem naszych obchodów jest także hołd pamięci ofiarom systemu totalitarnego, który składamy na cmentarzu w Lewaszowie oraz podczas mszy św. w kościele św. Stanisława.
Dzięki staraniom Pana Marszałka B. Borusewicza i Senatu obchody w Sankt Petersburgu uświetni koncert Anny Marii Jopek, a także w wyniku wspólnej inicjatywy Senatu i Konsulatu Generalnego RP jeden z najlepszych teatrów świata – Teatr Europy pokaże Polonii spektakl „Warszawska Melodia” wspaniałego reżysera Lwa Dodina z polską aktorką U. Malka w roli głównej.
Pragnę wyrazić nadzieję, że Goście naszego święta wyjadą z Petersburga wzbogaceni o wiedzę i wrażenia, z nowym zapałem do pracy, do dalszych aktywności, do trwania w polskości.
Ze staropolskim Szczęść Boże, Jarosław Drozd Konsul Generalny RP w Sankt Petersburgu