IX Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński

rajd2Ponad 100 osób wzięło udział w IX Międzynarodowym Motocyklowym Rajdzie Katyńskim, który wyruszył z Warszawy. Motocykliści w 17 dni pokonali ponad 6 tys. km, ich trasa przebiegała przez Polskę, Ukrainę, Rosję, Litwę, Łotwę i Estonię. Celem wyprawy jest złożenie hołdu ofiarom zbrodni i dotarcie do miejsc męczeństwa Polaków. W sobotę o godz. 10, na placu Józefa Piłsudskiego odbyły się uroczystości związane z rozpoczęciem rajdu. Motocyklistów oficjalnie pożegnał prymas Polski kardynał Józef Glemp. Co roku trasa rajdowców trochę się zmienia, ale nigdy nie są pomijane najważniejsze cele rajdu – Charków, Katyń i Miednoje. Na każdym motocyklu powiewa polska flaga, a do składanych wieńców przywiązane są symboliczne biało-czerwone szarfy.
Tegoroczny rajd trwał 17 dni, a jego trasa przebiegała przez następujące miasta: Warszawa – Żółkiew – Włodzimierz Wołyński – Lwów – Olesko – Zbaraż -Krzemieniec – Huta Pieniacka – Żytomierz – Berdyczów – Kijów – Charków – Orzeł- Moskwa – Katyń – Miednoje – Sankt Petersburg – Dorpat – Kircholm – Wilno -Soleczniki – Koniuchy – Kopciowo – Suchowola – Sokółka – Warszawa.
W miejscach pamięci uczestnicy rajdu złożyli wieńce i zapalili znicze, spotkali się z Polakami maszamieszkającymi na Wschodzie. Oprócz odwiedzania grobów pomordowanych Polaków, uczestnicy Rajdów Katyńskich starają się pomóc polskim dzieciom i ich opiekunom mieszkającym na terenach byłych republik ZSRR. Specjalnie dla nich organizowane są zbiórki darów, które potem trafiają do najbardziej potrzebujących.
W Moskwie i Petersburgu do polskich motocyklistów dołączyli motocykliści rosyjscy. — Wspólnie będziemy składać wieńce — powiedział Węgrzyn. W Petersburgu zorganizowano spotkanie z miejscowymi Polakami w Konsulacie Generalnym RP. Z uczestnikami Rajdu spotkał się Konsul Generalny RP w Petersburgu Jarosław Drozd.
Pierwszy Rajd Katyński odbył się w 2001 roku i wzięło w nim udział około 50 motocyklistów. W 2009 roku jest to już ponad sto osób, wśród nich są także kobiety. — To jest właśnie nasz największy sukces: z roku na rok liczba uczestników rajdu rośnie, właściwie bez nagłaśniania medialnego tego wydarzenia. Ciągle zgłaszają się nowe osoby, które chcą z nami pojechać na kolejne rajdy, a wiadomości o tym wydarzeniu rozpowszechniają się pocztą pantoflową — mówił Węgrzyn.
INTERIA.PL/PAP
RAJD KATYŃSKI 2009 – Dzień 11 i 12
rajd_katynW Miednoje pobudka o godz. 5.30 (3.30 czasu polskiego). Spakowaliśmy mokre namioty i wyruszyliśmy do Petersburga o siódmej: temperatura 7 stopni, mgła. Droga dłużyła się, 100 km przed Petersburgiem dostaliśmy eskortę milicji i ok. 18.00 dotarliśmy do Fortu 7 przed wyspą Kronsztad. Nocujemy na małej wyspie nad Zatoką Fińską, wokół woda i morski wiatr, który szybko wysuszył nasze mokre namioty. Zmęczeni kładziemy się spać, bo jutro czekają nas atrakcje Petersburga. Wyjeżdżamy ok. 10.00 następnego dnia. Najpierw odwiedzamy Piskarowski Memoriał, który upamiętnia ofiary 900 dniowej blokady Leningradu w czasie II wojny światowej — ok. 1,5 miliona ludzi. Składamy wieńce przy głównym pomniku oraz przy tablicy Polaków, którzy zginęli w czasie obrony miasta. Spotkanie w polskim konsulacie z Konsulem, pracownikami i miejscowymi Polakami. Wspólnie wyruszamy na Plac Pałacowy; miasto jest piękne — niestety mamy tylko 45 minut na obejrzenie centrum przy Pałacu Zimowym i zdjęcia. Następnie przenosimy się na Cmentarz Lewaszowski, na którym są groby naszych rodaków. Jesteśmy dzisiaj zachwyceni pracą petersburskiej milicji, która prowadzi nas bardzo sprawnie po mieście. Wszyscy mamy niedosyt — większość chce powrócić jeszcze do Petersburga.
MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej