Papieska kremówka.
Dzień Papieża – polskie święto obchodzone co roku 16 października zostało ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w hołdzie papieżowi-Polakowi Janowi Pawłowi II. Równolegle obchodzony jest przez Kościół katolicki w Polsce
Dzień Papieski, przypadający w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.
16 października 1978 roku, arcybiskup krakowski kardynał Karol Wojtyła jako pierwszy kardynał z Polski, jak również pierwszy po 455 latach biskup Rzymu, niebędącym Włochem, został wybrany na papieża i przybrał imię Jan Paweł II. 16 października 2002 Jan Paweł II wprowadził do różańca Tajemnice światła.
W ramach spotkań z językiem polskim i historią w Polskiej Macierzy Szkolnej w Sankt Petersburgu Denis Szczegłow zapoznał wychowanków organizacji z Patronem Macierzy i opowiedział , że 36 lat temu, 16 października, w ósmym głosowaniu, trwające od 14 października konklawe wybrało na papieża arcybiskupa i metropolitę Krakowa 58-letniego kard. Karola Wojtyłę – 264. zwierzchnika Kościoła katolickiego. Pierwszy raz od 455 lat wspólnocie katolickiej przewodził papież, który nie był Włochem. Jan Paweł II był też pierwszym od 1903 r. papieżem, który nigdy nie był urzędnikiem kurii rzymskiej.
Podczas 27-letniej posługi Jan Paweł II ogłosił 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji apostolskich i 43 listy apostolskie. Zwołał 9 konsystorzy, mianował 232 kardynałów (łącznie z ogłoszonymi 28 września 2003 r.), w tym 10 Polaków. Kanonizował 478 świętych (w tym 9 Polaków i dwóch świętych związanych z Polską) i beatyfikował 1318 błogosławionych (w tym 154 Polaków).
Wychowankowie z zainteresowaniem wysłuchali opowieści o dzieciństwie Świętego, o Jego pasjach życiowych, o Rodzicach.Dowiedzieli się, że ulubione ciastko papieża – słynna kremówka – stała się symbolem swobody Jana Pawła II w kontaktach z wiernymi. Wspomnienia młodości, jakie papież snuł podczas ostatniej wizyty w rodzinnych Wadowicach (16 czerwca 1999 r.), zapoczątkowały niesamowitą popularność tych ciastek. Od tamtej pory wiele cukierni nie tylko w Wadowicach, ale i w różnych miejscach w kraju, zaczęło oferować ciastka o nazwie „kremówki papieskie”.
Jak zapewniali w wywiadach koledzy Jana Pawła II, ulubione kremówki papieża nie zawierały alkoholu. Warto też wiedzieć, że oryginalne wadowickie kremówki były przekładane budyniem, a nie śmietankowym kremem.
Na zakończenie spotkania wychowankowie Macierzy na pamiątkę Dnia Papieża i Patrona PMSz w Petersburgu – św. Jana Pawła II rysowały wirtualną kremówkę.
Mamy nadzieję, że niebawem nauczymy się sami przygotowywać „papieskie kremówki” w naturze.
Zachęcamy Rodziców i Dzieci do domowych prób kulinarnych z kremówką.
Przepis znajdziecie w wyszukiwarce internetowej pod hasłem:”papieska kremowka”!