Stało się tradycja, że w dniu 14 października, w ślad za rosyjskim Dniem Nauczyciela, obchodzimy Dzień Komisji Edukacji Narodowej (polski Dzień Nauczyciela), powstałej z inicjatywy ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego – mieszkańca „Złotej Klatki” w Petersburgu. Przykładem ubiegłego roku, został on połączony z Salonem Muzycznym Konsulatu Generalnego RP. Tegoroczny stał się zapowiedzią Roku Fryderyka Chopina. Myślą przewodnią Dnia Nauczyciela (Salonu Muzycznego) stała się prezentacja Towarzystwa Chopinowskiego. Wanda Andrzejewska – prezes Stowarzyszenia – przedstawiła obecnym nauczycielom języka polskiego dorobek pedagogów — młodych utalentowanych wykonawców utworów F.Chopina i F.Lista.
Konsul Generalny
Jarosław Drozd — zapalający świece kolejnego Salonu — mówił o wadze pracy nauczyciela, o ich wkładzie w odrodzenie tożsamości narodowej. Przy okazji spotkania była kuluarowa okazja do porozmawiania o losach szkolnictwa polonijnego w Petersburgu. Inspiracją do rozmów była konferencja odbywająca się w Malmo, poświęcona tej tematyce, w której uczestniczył z Petersburga ksiądz Krzysztof Pożarski.
W ramach organizacji polonijnych w Petersburgu (Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego „Polonia” i Związku Polaków im. bpa A.Maleckiego) pracują nauczyciele języka polskiego. Wybitnymi dydaktykami, pracującymi od lat z młodzieżą i dorosłymi są: Jadwiga Pietrowska, Jadwiga Anders-Bobowa, Anna Filipczyk, Irina Michiejewa, Maria Krasnowa, Lilia Szyszko, Maria Arefjewa. Ich uczniowie aktywnie uczestniczą w życiu swoich organizacji, są laureatami konkursów recytatorskich i wiedzy o Polsce. Do najmłodszych poczynań polonijnych należy zaliczyć działalność pedagogiczną i dydaktyczną Punktu
Przedszkolnego założonego na bazie Domu Polskiego i w ramach SKO ”Polonia” przez
Tatianę Rakus. W każdą sobotę gromadzi maluchów i ich rodziców, pragnących uczyć się języka polskiego. Stałymi pomocniczkami przedszkolnymi są: siostra Adela (katechizacja) i Natalia Szykier (nauka tańca ludowego).
Lilia Szyszko – prezes Związku Polaków powiedziała, że w ubiegłym roku szkolnym na zajęcia z języka polskiego w ramach jej organizacji uczęszczało około 50 osób. Natomiast w ramach SKO „Polonia” języka polskiego uczyło się w ubiegłym roku ponad 120 osób.
Na polonistyce Uniwersytetu Petersburskiego, jak powiedział docent Andriej Babanow, język polski studiuje 15 osób. Nowym lektorem języka polskiego została była nauczycielka ze szkoły nr 216 Magdalena Skibicka.
Uczą się języka polskiego w Uniwersytecie Pedagogicznym i w Uniwersytecie Finansowo-Ekonomicznym. Język polski jest również na biblistyce Wydziału Filozoficznego i Wydziale Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Petersburskiego.
W szkole nr 216 z poszerzonym nauczaniem języka polskiego im. Adama Mickiewicza uczy języka polskiego jedna nauczycielka (Magdalena Drozd) z CODN (Polska) oraz dwóch nauczycieli miejscowych. Na bazie tej szkoły promocją języka polskiego i kultury zajmuje się zespół „Polanie” na czele z Ireną Beztużewą i Iraidą Diagilewą.
Języka polskiego uczą również dzieci i dorosłych siostry zakonne z Instytutu Szensztackiego: siostra Adela i siostra Waleria.
Co roku pod kierownictwem proboszcza parafii św. Stanisława ks. Krzysztofa Pożarskiego jest organizowana Szkoła Letnia Języka i Kultury Polskiej, na którą zaprasza się młodzież z całej Rosji. Do wyjątków należy udział petersburskiej młodzieży w tym przedsięwzięciu.
Należy przypomnieć, że przed 7 laty w Petersburgu pracował aktywnie Ośrodek Metodyki Nauczania Języka i Kultury Polskiej. Czy nie należało by wrócić do chlubnych tradycji spotkań i rozmów nauczycieli języka polskiego w Petersburgu i północno-zachodnim regionie Rosji? Języka polskiego uczą się w Archangielsku, Kotłasie, Murmańsku, Nowogrodzie Wielkim…
Staje się tradycją organizacja spotkań nauczycielskich z całej Rosji w Domu Polskim, organizowanych przez Wspólnotę Polską, jednakże jak dotąd, mimo zapału nie udało się powołać Macierzy Szkolnej w Rosji.
Szczególnym sprawdzianem stopnia znajomości języka polskiego jest konkurs „Kresy” i udział w nim młodzieży i dorosłych. Takim testem jest także ilość czytelników
Gazety Petersburskiej oraz poziom wydawniczy prasy polonijnej w Rosji.
Spotkanie nauczycieli w Konsulacie zostało zakończone pięknie nakrytym stołem i niezwykłą serdecznością gospodyń wieczoru konsul Aleksandry Sapieżyńskiej i wicekonsul Anny Dembowskiej. Z konsulatu wychodzono z białymi i czerwonymi torbami z drobnymi ciepłymi i kalorycznymi upominkami od konsula generalnego. Uczestnicy Salonu zostali obdarowani autorskimi bukietami kwiatów.
(TK)