Sikorski: «Dobry rytm stosunków polsko-rosyjskich»
Minister Radosław Sikorski powiedział, że jego wizyta w Moskwie to „wskaźnik dobrego rytmu stosunków polsko-rosyjskich”. Po rozmowie z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem minister zaznaczył, że normalizacja relacji między obu krajami jest stopniowa, logiczna i dynamiczna, ale nie ma w niej „skoków i przełomów”.
Sikorski zwrócił uwagę na zacieśnianie relacji między obu krajami. Radosław Sikorski poinformował, że Polska negocjuje z partnerami rosyjskimi krótkoterminowe
i długoterminowe umowy gazowe. W Polsce trwają także przygotowania do jesiennej wizyty premiera Władimira Putina do Polski. Zdaniem Sikorskiego, wizyta Putina będzie zwieńczeniem normalizacji stosunków dwustronnych. Szef polskiej dyplomacji zwrócił także uwagę na imponującą – jego zdaniem – dynamikę rozwoju relacji gospodarczych. Obrót handlowy między obu krajami wyniósł w 2008 roku 30 miliardów dolarów, zaś Rosja jest drugim partnerem handlowym Polski. Sikorski zapewnił, że pomimo kryzysu gospodarczego w regionie, polscy przedsiębiorcy nie wycofują się z Rosji, zaś polski rząd będzie ich w prowadzeniu działalności gospodarczej wspierać. Radosław Sikorski zapowiedział, że Polska wraz z Litwą może wystąpić do Komisji Europejskiej, by zaproponować objęcie małym ruchem granicznym mieszkańców obwodu kaliningradzkiego.
Wcześniej Siergiej Ławrow powiedział, że rolą polityków jest tworzenie dobrych warunków do rozszerzenia współpracy polsko-rosyjskiej. Ławrow dodał, że dotyczy ona również aspektów regionalnych, zaś ważna jest również sfera energetycznej współpracy.
Ławrow pozytywnie ocenił działalność komitetu do spraw współpracy polsko-rosyjskiej, który daje podstawy dla dalszych pozytywnych ruchów. Szef rosyjskiej dyplomacji podkreślił, że Polska jest ważnym partnerem gospodarczym, mimo kryzysu gospodarczego w Europie Środkowo-Wschodniej. Mówił o dobrych relacjach w kulturze, niedawnym festiwalu polskich filmów w Moskwie, planach reaktywowania festiwalu piosenki rosyjskiej w Zielonej Górze.
Siergiej Ławrow powiedział, że Warszawa i Moskwa zamierzają przyspieszyć współpracę w sprawie poruszania się w sferze przygranicznej tak, by nie ograniczać życia mieszkańców obwodu kaliningradzkiego. Według Ławrowa, oba kraje zamierzają rozwijać turystykę, szczególnie na Zalewie Wiślanym.
Obaj politycy zgodzili się, że historyczna problematyka nie powinna wpływać na politykę. Wcześniej Siergiej Ławrow powiedział, że „historycy mają zajmować się historią, by kwestie sporne nie przeszkadzały we współpracy”.
Siergiej Ławrow zapowiedział, że oba kraje będą nagradzać za wzmacnianie współpracy społecznej polsko-rosyjskiej. Pierwszymi laureatami są polska aktorka Barbara Brylska i rosyjski pisarz i publicysta Wiktor Jerofiejew.
Strategiczna współpraca Polski i Turcji
Dwustronna współpraca polityczna i gospodarcza, kwestie energetyczne oraz proces negocjacji akcesji Turcji z Unią Europejską to główne tematy spotkania premierów Polski Donalda Tuska i Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Jest to pierwsza wizyta oficjalna szefa tureckiego rządu w Polsce od 1923 r. Premierzy podpisali „Deklarację o polsko-tureckim partnerstwie strategicznym”, która zakłada m.in. prowadzenie przez nasze kraje dialogu politycznego, poświęconego kwestiom globalnym, euroatlantyckim i regionalnym oraz wspieranie polityki umacniania bezpieczeństwa energetycznego i walki ze skutkami zmian klimatycznych. Podczas spotkania bardzo dużo czasu poświęcono: kwestiom energetycznym i współpracy przy projekcie Nabucco. Recep Tayyip Erdogan podkreślił, że Polska i Turcja mają bardzo dobre stosunki na płaszczyźnie politycznej, wojskowej i handlowej.
5 годовщина вступления Польши в ЕС
5 лет назад – первого мая 2004 – года Польша стала членом ЕС. По случаю 5 годовщины президент Польши Лех Качинский выступил по общественному телевидению с речью. Глава польского государства подчеркнул, что вступление в структуры ЕС было одним из важнейших событий в польской национальной истории. Президент поблагодарил своих предшественников и очередных глав польского парламента за многолетний труд, в результате которого Польша оказалась в европейском Сообществе. Дональд Туск, открывая выставку «Польша и Европейский союз. 5 лет спустя после расширения» обратил внимание на то, что без личностей Иоанна Павла Второго и Леха Валенсы не существовало бы сегодня объединенной Европы. Дональд Туск также выразил свою благодарность предыдущим премьерам и всем польским гражданам, без которых Польша не вошла бы в состав ЕС: Польша вступила в ЕС 1 мая 2004 года вместе с Венгрией, Чехией, Латвией, Эстонией, Литвой, Словакией, Словенией, Кипром и Мальтой.
© Зарубежная служба Польского Радио
MSZ: spalone wieńce to przypadek
To nie był akt wandalizmu – tak polski MSZ odpowiedział na rosyjską notę w sprawie spalenia wieńców złożonych na radzieckim cmentarzu w Warszawie z okazji Dnia Zwycięstwa w II Wojnie Światowej. Rzecznik MSZ Piotr Paszkowski powiedział, że postępowanie wyjaśniające w tej sprawie trwa i o jego wynikach Federacja Rosyjska będzie poinformowana. Rzecznik wyjaśnił, że dotychczasowe ustalenia policji nie wskazują na celowe podpalenie wieńców. Piotr Paszkowski wyraził ubolewanie z powodu zdarzenia na cmentarzu żołnierzy radzieckich. Rosyjski MSZ wyraził „głębokie oburzenie” z powodu – jak to określono „barbarzyńskiego sprofanowania” cmentarza żołnierzy radzieckich w Warszawie. W wydanym oświadczeniu rzecznik resortu Andriej Niestirienko napisał, że to „oburzające znieważenie pamięci zabitych żołnierzy zostanie surowo napiętnowane w szerokich kręgach społeczeństwa polskiego, gdzie z dużą troską chroni się pamięć o zmarłych”. Według Moskwy, do sprofanowania rosyjskiego memoriału w Warszawie doszło w sobotę gdy w Rosji uroczyście obchodzono rocznicę Zwycięstwa w Drugiej Wojnie Światowej.