Dni Krakowa w Petersburgu

krakow_kosciol_mariackiPrezentacją książki „Kraków-Petersburg. Dziedzictwo stołeczności” rozpoczęły się we wtorek wieczorem w mieście nad Newą Dni Krakowa w Petersburgu.Na ich program złożą się również koncerty orkiestry Sinfonietta Cracovia pod batutą Krzysztofa Pendereckiego i zespołu jazzowego Kroke, przedstawienia Krakowskiego Teatru Scena STU, wernisaże wystaw, a także prezentacja potencjału gospodarczego i turystycznego Krakowa.
Dni potrwają do czwartku. Weźmie w nich udział ponad 70-osobowa delegacja z Krakowa z prezydentem miasta Jackiem Majchrowskim.
Książka „Kraków-Petersburg. Dziedzictwo stołeczności”, której prezentacja otworzy przegląd, to zapis konferencji, jaka odbyła się w październiku 2008 roku w mieście nad Newą. Była ona poświęcona roli i znaczeniu Krakowa oraz Petersburga w historii Polski i Rosji. Szczególną uwagę zwrócono na czasy, gdy oba miasta były stolicami.
Głównym wydarzeniem wieczoru będzie jednak koncert orkiestry Sinfonietta Cracovia w Filharmonii pendereckiPetersburskiej im. Michaiła Glinki. Wykona ona utwory samego Pendereckiego oraz Piotra Czajkowskiego.
Sinfonietta Cracovia powstała w 1990 roku z inicjatywy grupy wybitnych studentów Akademii Muzycznej w Krakowie. Uważana jest za jedną z wiodących orkiestr kameralnych w Europie. Występuje jako orkiestra stołecznego królewskiego miasta Krakowa.
Natomiast w środowym programie Dni znalazł się m.in. monodram Jerzego Treli „Wielkie kazanie księdza Bernarda” na podstawie „Rozmów z diabłem” Leszka Kołakowskiego. Wyreżyserował go Krzysztof Jasiński z Krakowskiego Teatru Scena STU. Trela wystąpi na scenie teatru Bałtijskij Dom.
biesyTakże w środę odbędzie się prezentacja książki Stanisława Dziedzica „Złote więzienie Stanisława Augusta”, opowiadająca o ostatnich miesiącach życia ostatniego króla Polski, które ten spędził na brzegach Newy.
Z kolei na czwartek zaplanowano spektakl „Biesy” według Fiodora Dostojewskiego również w reżyserii Jasińskiego. Także trupa Krakowskiego Teatru Scena STU zagra w teatrze Bałtijskij Dom.
W czwartek zagra też zespół Kroke — w Filharmonii Muzyki Jazzowej.
Dni zakończą się wieczorem przyjaźni polsko-rosyjskiej, podczas którego wystąpią: Zespół Pieśni i Tańca Małe Słowianki z Krakowa oraz Zespół Pieśni i Tańca im. Igora Dunajewskiego z Petersburga.
Podczas przeglądu czynne będą wystawy współczesnej fotografii Krakowa i polskiego plakatu teatralnego. Odbędą się również „okrągłe stoły” poświęcone współpracy gospodarczej, rozwojowi turystyki, konserwacji zabytków i marketingu marki miast.
Petersburg jest miastem partnerskim Krakowa. Współpracę między miastami zapoczątkowały w 1997 roku ich władze. Od 2006 roku Kraków i Petersburg łączy bezterminowa umowa o współpracy.
W czerwcu 2007 roku w Krakowie odbyły się Dni Petersburga.
MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej