„Chłopi” i „Pan Tadeusz”: w Polsce rozpoczęły się matury

maturaRozpoczęły się matury. Ponad 440 tys. maturzystów z ponad 8 tys. szkół ponadgimnazjalnych przystąpiło w poniedziałek rano do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego.
Egzamin z polskiego można zdawać na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. 93 proc. tegorocznych maturzystów zdecydowało się zdawać egzamin z polskiego na poziomie podstawowym; 7 proc. wybrało poziom rozszerzony.

Abiturienci, którzy zdawali egzamin na poziomie podstawowym, musieli rozwiązać 13 zadań – test na czytanie ze zrozumieniem, odnoszący się do popularnonaukowego tekstu Macieja Nowakowskiego „Hipnoza – pomost do podświadomości”, opublikowanego w „Focusie”. Maturzyści musieli także napisać wypracowanie, mieli do wyboru dwa tematy. Jeden z nich brzmiał: „Na podstawie fragmentu I tomu powieści Władysława S. Reymonta „Chłopi” scharakteryzuj Bylicę i jego relacje z córkami. Co mówi los Bylicy o losie starych ludzi w społeczności lipieckiej?”, drugi zaś: „Na podstawie podanych fragmentów poematu Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz” scharakteryzuj i porównaj postacie Zosi i Telimeny”.
Abiturienci zdający maturę z polskiego na poziomie rozszerzonym musieli także rozwiązać test na czytanie ze zrozumieniem (8 zadań), odnoszący się do tekstu Jerzego Sosnowskiego pt. „Sztuka jako schody ruchome”, opublikowanego w „Więzi”. W tekście tym opisane zostały przeżycia i przemyślenia związane ze strajkiem studentów na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego w listopadzie 1981 r.
Jeden z tematów eseju maturzystów: „Na podstawie Pieśni XXII i Trenu IX Jana Kochanowskiego, przedstaw różnice w postawie poety wobec Rozumu i Mądrości. Zwróć uwagę na sposób budowania poetyckiej refleksji”, drugi – „Na podstawie fragmentu powieści Wiesława Myśliwskiego „Kamień na kamieniu” przedstaw metaforyczne znaczenia drogi. Zwróć uwagę na kreację narratora”.
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na swojej stronie internetowej (www.cke.edu.pl) arkusze egzaminacyjne z obu poziomów. Maturzyści byli zadowoleni z tematów; zgodnie ocenili, że testy i tematy były łatwe.
Dyrektor CKE Krzysztof Konarzewski zapowiedział z kolei, że do przyszłego roku przygotuje nowy system oceniania. Jednocześnie zaznaczył, że tzw. klucz, czyli schematyczny sposób oceniania prac uczniów – pozostanie, ale zmieni się jego charakter.
Krytycznie do dotychczasowego systemu oceniania matury z języka polskiego odniósł się językoznawca prof. Jerzy Bralczyk. Według niego, nauczyciele w większym stopniu powinni mieć możliwość oceniania oryginalności wypracowań uczniów.
Maturzyści muszą jeszcze przystąpić obowiązkowo do dwóch egzaminów pisemnych – z wybranego języka obcego nowożytnego oraz z jednego wybranego przedmiotu. Sesja egzaminów pisemnych rozpoczęła się w poniedziałek i potrwa do 21 maja. Egzaminy ustne przeprowadzane będą do 29 maja.
Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego na maturze otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu, niezależnie od tego, czy zdawał go na poziomie podstawowym, czy na rozszerzonym.

PAP

 

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej