Beatyfikacja Jana Pawła II

1 maja 2011 r., w Watykanie, w Niedzielę Bożego Miłosierdzia, święto ustanowione przez Jana Pawła II, po raz pierwszy od ponad 1000 lat papież wyniósł na ołtarze swego bezpośredniego poprzednika.
Podczas swojego pontyfikatu Jan Paweł II odbył 102 pielgrzymki zagraniczne, wygłosił 2400 przemówień, udzielił 1020 audiencji generalnych i przyjął w 1350 osobistości politycznych.
Ponad milion ludzi uczestniczyło we mszy na placu świętego Piotra w niedzielę, podczas której Benedykt XVI ogłosił Jana Pawła II błogosławionym. Na mszy beatyfikacyjnej było kilkadziesiąt tysięcy Polaków z prezydentem Bronisławem Komorowskim.
Polski papież został wyniesiony na ołtarze! Teraz za jego wstawiennictwem wierni mogą modlić się do Boga. Pod jego wezwaniem będą wznoszone kościoły. Proces beatyfikacyjny trwał niecałe sześć lat, a rozpoczął się – co w Kościele niespotykane – trzy miesiące po śmierci papieża.
Przed mszą Benedykt XVI przejechał przez plac św. Piotra otwartym papamobilem, witał się z ludźmi, bili mu brawa. Ale to nic w porównaniu z oklaskami jakie zerwały się, gdy kard. Agostino Vallini, wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej odczytywał – zgodnie z formułą mszy beatyfikacyjnej – życiorys Jana Pawła II.
 
"On przywrócił siłę wiary w Chrystusa"
– Naszą władzą apostolską zezwalamy, aby Czcigodny Sługa Boży Jan Paweł II był od tej chwili nazywany błogosławionym – powiedział potem papież. I znów owacje i okrzyki. Nad głównym wejściem do Bazyliki św. Piotra odsłonięto obraz Jana Pawła II – to zdjęcie papieża z 1995 r., polskiego fotografa Grzegorza Gałązki, wybrane z tysięcy innych.
Do papieża podeszły zakonnice z relikwiarzem z krwią Jana Pawła II (pobraną w szpitalu, w ostatnich dniach jego życia z myślą o zabiegu): Francuzka Marie Simon-Pierre, której niewytłumaczalne uzdrowienie z choroby Parkinsona Kościół uznał za cud za wstawiennictwem Jana Pawła II (potrzebny w procesie beatyfikacyjnym) i polska sercanka s. Tobiana Sobótka, która pracowała w apartamentach Jana Pawła II.
Lekka konsternacja zapanowała na placu św. Piotra, gdy w kilku językach, m.in. po polsku obwieszczono: "Od tego momentu uprzejmie prosimy nie klaskać, pochować flagi i transparenty. Rozpoczyna się celebracja eucharystyczna".
Uczestnicy mszy Jana Pawła II, których wielu przyjechało tu dziś, nie byli do tego przyzwyczajeni.
Ale kazanie Benedykta XVI było wielkim hołdem dla Jana Pawła II. I tak przerywano je oklaskami. – Dziś jawi się naszym oczom, w pełnym duchowym świetle Chrystusa zmartwychwstałego, postać umiłowanego i czczonego Jana Pawła II. Dziś jego imię zostaje włączone w poczet świętych i błogosławionych, których on sam takimi ogłosił podczas prawie 27 lat swojego pontyfikatu, przypominając z mocą o powszechnym powołaniu do wyżyn życia chrześcijańskiego, do świętości – mówił w kazaniu.
Cytował testament Jana Pawła II i słynne hasło jego pontyfikatu: "Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!". – To, o co nowowybrany Papież prosił wszystkich, sam wcześniej uczynił: otworzył dla Chrystusa społeczeństwo, kulturę, systemy polityczne i ekonomiczne, odwracając z siłą olbrzyma – siłą, którą czerpał z Boga – tendencję, która wydawała się być nieodwracalna – stwierdził Benedykt XVI.
Po polsku powiedział: – Swoim świadectwem wiary, miłości i odwagi apostolskiej, pełnym ludzkiej wrażliwości, ten znakomity Syn Narodu polskiego, pomógł chrześcijanom na całym świecie, by nie lękali się być chrześcijanami, należeć do Kościoła, głosić Ewangelię. Jednym słowem: pomógł nam nie lękać się prawdy, gdyż prawda jest gwarancją wolności.
Benedykt XVI podkreślał z mocą, że Jan Paweł II "przywrócił siłę wiary w Chrystusa".
 
Wśród 87 oficjalnych delegacji państwowych na placu św. Piotra jest prezydent Bronisław Komorowski, który przyleciał na beatyfikację wraz z byłymi prezydentami Polski.
Data beatyfikacji ustalona przez Benedykta XVI ma wielką symbolikę: 1 maja przypada w tym roku Niedziela Miłosierdzia Bożego. To święto, wprowadzone w Kościele w 2000 r. przez Jana Pawła II, obchodzone tydzień po Wielkanocy. Wedle objawień św. Faustyny Kowalskiej miał o nie prosić Chrystus. Na dodatek Jan Paweł II umarł w wigilię tej uroczystości. O taką datę beatyfikacji jak się nieoficjalnie mówi poprosił papieża kard. Stanisław Dziwisz.
– Chciałbym podziękować Bogu za osobiste doświadczenie długoletniej współpracy z Papieżem, Janem Pawłem II. Zawsze uderzał mnie i budował przykład jego modlitwy: zanurzał się w spotkaniu z Bogiem, pomimo rozlicznych trudności jego posługiwania – powiedział na koniec homilii Benedykt XVI. Wspomniał też o pokorze i cierpieniu Jana Pawła II. – Ojcze Święty, pobłogosław nam – prosił papież Benedykt XVI.
Źródło: Gazeta Wyborcza
MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Gabriela Grzywińska: „Największą rozrywką jest dla mnie teraz sam Petersburg”

W lutym 2021 roku do słynnego rosyjskiego klubu Zenit Sankt Petersburg dołączyła Gabriela Grzywińska, 25-letnia piłkarka pochodząca z Krakowa. Została pierwszą Polką, która podpisała...

Odcinek 4 – Jan Paweł II – papież

https://anchor.fm/gazeta-petersburska/embedПредставляем вашему вниманию новый выпуск подкаста «С Польшей на „ты”»! В рамках рубрики «Поляки, изменившие ход истории» ведущий Денис Щеглов продолжает разговор с доминиканцем...

Żal, że niedzielne spotkanie nie trwało dłużej

Kolejne inauguracyjne spotkanie dzieci Macierzy w dniu 17 października poświęcono Adamowi Mickiewiczowi i jego  utworom.Tym razem na zajęcia w ramach programu Polskiej Macierzy Szkolnej...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej