Andrzej Wajda nie żyje

Wybitny polski reżyser zmarł 9 października w wieku 90 lat. Wajda zadebiutował na początku lat 50. Popularność reżyserowi przyniosły filmy inicjujące tzw. polską szkołę filmową: „Kanał” (1957) oraz „Popiół i diament” (1958). Andrzej Wajda zekranizował wiele dzieł literackich m.in. „Popioły”, „Brzezina”, „Wesele”, „Ziemia obiecana”, „Panny z Wilka” i „Pan Tadeusz”.
W 2000 roku Andrzej Wajda otrzymał honorowego Oscara od amerykańskiej Akademii Filmowej. Cztery filmy reżysera („Ziemia obiecana”, „Panny z Wilka”, „Człowiek z żelaza” oraz „Katyń”) były nominowane do Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny.
Andrzej Wajda współtworzył kino moralnego niepokoju, w którego ramach powstały osadzone w tematyce społecznej, demaskujące patologie systemu komunistycznego w Polsce obrazy: „Człowiek z marmuru” oraz jego kontynuacja „Człowiek z żelaza” nagrodzona Złotą Palmą w Cannes.
Wyreżyserował kilkadziesiąt filmów, do najbardziej znanych należą: „Katyń”, „Pan Tadeusz”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Popiół i diament”, „Panny z Wilka”.
Ostatni film Andrzeja Wajdy „Powidoki” jest polskim kandydatem do Oscara.
Andrzej Wajda urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. Jego ojcem był Jakub Wajda (†39 l.), kapitan piechoty Wojska Polskiego, zamordowany w 1940 roku w Charkowie. Matka Aniela z domu Białowąs, była z zawodu nauczycielką. Zmarł w 1950 roku w wieku 49 lat. Andrzej Wajda miał także brata Leszka (†85 l.), wybitnego scenografa, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, który zmarł w 2015 roku.
Andrzej Wajda był doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Warszawskiego, Gdańskiego i Łódzkiego, a także Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. od 1994 roku należał do honorowych członków francuskiej Akademii Sztuk Pięknych. Przyznano mu także tytuły honorowego obywatela Warszawy, Gdańska, Gdyni, Wrocławia, Łodzi, Opola, Radomia i Suwałk.
Andrzej Wajda otrzymał także wiele odznaczeń państwowych, w tym to najważniejsze, czyli Order Orła Białego. Był również laureatem zagranicznych orderów; uhonorowały go m.in. rządy Bułgarii, Francji, Włoch, Węgier czy Japonii.

W południe 19 października Andrzej Wajda zostanie złożony do grobowca rodzinnego na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. Tego też dnia o godz. 14.30 w intencji zmarłego w niedzielę twórcy odbędzie się msza żałobna w klasztorze ojców Dominikanów.

Wybitny reżyser spocznie na Salwatorze obok swojej matki. Zarówno msza żałobna, jak i uroczystości pogrzebowe będą miały charakter prywatny. Cmentarz ma być w tym czasie zamknięty dla osób postronnych. Dzień wcześniej msza żałobna w intencji Andrzeja Wajdy zostanie odprawiona w warszawskim kościele św. Jacka (oo. dominikanów).
Pogrzeb, taka jest wola najbliższych – żony, Krystyny Zachwatowicz oraz córki reżysera – ma mieć charakter prywatny.

www.fakt.pl

Stanisław Karpionok
Absolwent KUL, zawodowy tłumacz na rosyjski, członek redakcji GP. Сzłonek Związku Tłumaczy Rosji.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Polska Macierz Szkolna w Petersburgu zainaugurowała nowy rok edukacyjny 2021/2022 w dniu 27 września

Polska Macierz Szkolna w Petersburgu zainaugurowała nowy rok edukacyjny 2021/2022 w dniu 27 września.Podczas wakacji podopieczni wydorośleli i przystąpili do zajęć z nowymi siłami.W...

Konkurs #KTOTYJESTEŚ

3. edycja kampanii #KTOTYJESTEŚ - konkurs dla dziennikarzy polonijnychFundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” ogłasza konkurs dla dziennikarzy polonijnych, realizowany w ramach 3. edycji kampanii...

Odcinek 2 – Mity o Polsce cz.2

https://anchor.fm/gazeta-petersburska/embedDruga część rozmowy o popularnych mitach o Polsce. Dowiecie się skąd w języku polskim jest tak dużo "psze" (co dla Polaków nie jest niczym...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej