Adwent 2018

Adwent (łac. adventus – przyjście) – w Kościołach chrześcijańskich okres trwający od I nieszporów czwartej z kolei poprzedzającej Święto Bożego Narodzenia niedzieli do zmierzchu 24 grudnia, okres przypominający oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Jednocześnie jest to czas poprzedzający pamiątkę pierwszego przyjścia – wcielenia, znanego pod nazwą narodzin Chrystusa.

Na adwent składają się cztery niedziele adwentowe, w pierwszą z nich rozpoczyna się w Kościołach chrześcijańskich rok liturgiczny. Adwent to czas, w którym ewangelicy i katolicy mają uświadomić sobie, że oczekują na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. W okresie adwentu dominuje w liturgii kolor fioletowy. Kolorem tym w Kościołach ewangelickich nakrywa się ołtarz. W Kościele katolickim kapłan zakłada do mszy świętej ornat w kolorze fioletowym, symbolizującym czas pokuty i przygotowania się do jednego z najważniejszych świąt, czasu pojednania z Bogiem i ludźmi, a w III niedzielę różowy, który może być zastąpiony fioletowym.

W Kościołach ewangelickich odprawiane są w tym czasie nabożeństwa adwentowe.
Tradycją w Kościele katolickim są odprawiane w tym okresie o świcie msze, zwane roratami. Są to msze ku czci Maryi Panny, na pamiątkę tego, że przyjęła nowinę od archanioła Gabriela, zwiastującego, iż zostanie Matką Syna Bożego. Adwent, z punktu widzenia liturgii Kościoła katolickiego, można podzielić na dwa okresy:
– od początku adwentu do 16 grudnia (czas szczególnego oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa na końcu czasów);
– od 17 grudnia do 24 grudnia (czas bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego).

W liturgii Kościoła katolickiego pierwsze czytania pochodzą z Księgi proroka Izajasza i obrazują wyczekiwanie na przyjście obiecanego Zbawiciela.
(Wikipedia)


Jakie są zwyczaje i symbole adwentowe?

Symbole i zwyczaje adwentowe są dwojakiego rodzaju. Część z nich jest powiązana z symboliką religijną, inne stanowią tylko tradycję świecką związaną z tym okresem.
Wieniec adwentowy – wykonany jest z gałązek iglastych, ze świerku lub sosny. Umieszcza sie w nim cztery świece, które mają przypominać o czterech niedzielach adwentowych. Świece zapala się co tydzień, podczas wspólnej modlitwy, spotkania adwentowego lub po prostu rodzinnego posiłku. W niektórych regionach naszego kraju wieniec adwentowy się święci.
Kalendarz adwentowy – specjalny kalendarz, który służy do liczenia dni, jakie pozostały od pierwszego grudnia do Wigilii Bożego Narodzenia. Pierwszy tego typu kalendarz powstał w XIX. Stworzyli go luteranie w Niemczech. Jest to zwyczaj najchętniej pielęgnowany przez dzieci, które tworzą wymyślne kalendarze, które przybierają przeróżne kształty – od zwykłego kalendarza, przez domek aż do kalendarza wyglądającego jak komputer.
Lampion adwentowy – według tradycji Kościoła katolickiego, dzieci zabierają lampion ze sobą na msze zwane roratami. Według zwyczaju, taki lampion dzieci przygotowują własnoręcznie, lub przy pomocy rodziców, a może nawet dziadków. Najczęściej tworzy się go przy pomocy farbek, nożyczek z brystolu, kartonu, a nawet folii. Ściany zdobi się symbolami lub scenkami związanymi z Biblią. Niegdyś do jego wnętrza wstawiano świeczkę, jednak w miarę rozwoju technologii, jej miejsce coraz częściej zajmuje lampka elektryczna.
Świeca Maryjna – jest to świeca adwentowa, którą odpala się w domu ósmego grudnia, czyli w Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Według tradycji świeca jest jasnego koloru, z symbolami maryjnymi, bądź samą postacią Maryi. Świeca pojawia się w kościele dzień przed świętem (czyli 7 grudnia). Świecę przyozdabia się zielenią i kwiatkami, które często kojarzone są ze świętami maryjnymi.
Świeca roratnia – często nazywana jest po prostu roratką. Jest to świeca umieszczana w świątyni, gdzie pali się w trakcie roratnich Mszy Świętych.
Spowiedź adwentowa – jest to spowiedź, do której podchodzi najwięcej osób  w całym roku .
Święty Mikołaj – na początku adwentu, 6 grudnia, do dzieci i dorosłych przychodzi Święty Mikołaj, grzecznych obdarowując prezentami, a złym wręczając rózgi. Właśnie tego dnia wspomina się św. Mikołaja Biskupa, który pomagał biednym.

Sankt Petersburg
Adwent 2018 – od kiedy do kiedy?

Adwent ma symbolizować duchowe przygotowanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Dla wielu z nas to także okres radosnego oczekiwania na przyjście Bożego Narodzenia .

Adwent zawsze rozpoczynamy czwartą niedzielą, poprzedzającą Boże Narodzenie.
Adwent może trwać od 23 do 28 dni (cztery niedziele).
W 2018 roku adwent rozpoczyna się w niedzielę, 2. grudnia. Adwent trwa do zmierzchu 24. grudnia.

(TK.opracowano z wykorzystaniem polskich materiałów.w prasowych)

W Kościele prawosławnym Święta Bożego Narodzenia poprzedza
Post Filipowy.

Trwa czterdzieści dni, bo nawiązuje do 40-dniowego postu Mojżesza na pustyni.

Zaczyna się 15 listopada (wg starego stylu 28 listopada), czyli po po dniu pamięci św. Filipa apostoła, które przypada 14 listopada. Kończy się 24 grudnia (wg starego stylu 6 stycznia). Ma on charakter pokutny. Nie można w tym czasie np. spożywać mięsa i nabiału.

Przez oczyszczenie się, skruchę, modlitwę i post wierni prawosławni przygotowują się do przeżywania tajemnicy Wcielenia Jezusa Chrystusa. Post Filipowy jest więc po to, by przychodzącego na świat Syna Bożego przyjąć z czystym sercem i w nabożnym skupieniu.



(oprac. na podstawie www.cerkiew.pl)

Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej