4. rocznica śmierci Jana Pawła II
,,Pop-oratorium o Bożym Miłosierdziu” w Radomiu, naukowe seminarium ,,Bierzmowanie dziejów” w Krakowie, koncert ,,Artyści w hołdzie Janowi Pawłowi II” w Gdańsku, watry na szczytach polskich gór, apel pamięci w Areszcie Śledczym w Bydgoszczy, czy nocny maraton pływacki w Mościcach k. Tarnowa – to tylko niektóre spośród licznych wydarzeń w związku z obchodami 4. rocznicy śmierci Jana Pawła II. W całej Polsce odbyli się też Msze św. i modlitwy o rychłą beatyfikację Sługi Bożego. Kulminacja
rocznicowych uroczystości nastąpiła o godz. 21.37 – kiedy zmarł papież Polak: w wielu miastach zabrzmiała jego ulubiona pieśń „Barka”. Dziś mija czwarta rocznica śmierci Jana Pawła II – papieża, poligloty, wielkiego mówcy i poety.Dla wszystkich Jan Paweł II na zawsze zostanie wielki i bliski.
Współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej
Premier Donald Tusk spotkał się z prezydentem Węgier László Sólyomem. Politycy rozmawiali o stosunkach polsko-węgierskich, wspólnych działaniach w ramach Grupy Wyszehradzkiej i na arenie Unii Europejskiej. W czasie spotkania poruszona została także kwestia przygotowań obu krajów do przewodnictwa w UE w 2011 r. Premier Donald Tusk podkreślił, że dzięki współpracy krajów Grupy Wyszehradzkiej udało się przeprowadzić wiele korzystnych rozwiązań dla państw regionu. Dzięki solidarności państw Grupy, na szczycie Rady Europejskiej w grudniu 2008 r. przeforsowany został pakiet klimatyczno-energetyczny korzystny dla krajów, których gospodarka oparta jest na węglu. Tematem rozmowy była także przypadająca na 2011 rok prezydencja Węgier i Polski w Unii Europejskiej. Węgry obejmą przewodnictwo w UE w styczniu 2011 roku, zaś Polska – w drugiej połowie roku. Zdaniem premiera Tuska tradycyjnie dobre więzi polsko-węgierskie gwarantują owocną współpracę w ramach przyszłych prezydencji obu krajów w UE. W czasie spotkania politycy poruszyli również kwestię kryzysu gospodarczego w Polsce i na Węgrzech oraz sposobów walki z jego skutkami.
Zakończył się szczyt UE – USA
Premier Donald Tusk wziął udział w szczycie UE-USA w Pradze, poświęconym walce ze światowym kryzysem gospodarczym, współpracy Unii Europejskiej i USA w kwestii m.in. Afganistanu i Pakistanu oraz polityce energetycznej i klimatycznej. Kwestie klimatu były też tematem spotkania szefa polskiego rządu z prezydentem USA Barackiem Obamą. Politycy omówili możliwości bliskiej współpracy obu krajów w tym zakresie i budowy wspólnej strategii przed tegoroczną konferencją klimatyczną w Kopenhadze. W czasie szczytu prezydent Obama podziękował także za projekt Partnerstwa Wschodniego, zainicjowany na forum Unii Europejskiej przez polski rząd i Szwecję. Bezpośrednio przed obradami szczytu szef polskiego rządu spotkał się również z premierem Wielkiej Brytanii Gordonem Brownem. Szef polskiego rządu zwrócił uwagę, że Polska i Stany Zjednoczone mają podobne, ambitne, podejście do ochrony klimatu, ale też podobne problemy. Gospodarki obu krajów są w dużym stopniu uzależnione od węgla. To, jak podkreślił premier, daje szansę na bliską współpracę i budowę wspólnej strategii postępowania na konferencję z Kopenhadze.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy docenił siłę polskiej gospodarki
Minister finansów Jacek Rostowski poinformował, że rząd polski będzie wnioskował do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o przystąpienie do elastycznej linii kredytowej. Tym samym Polska stanie się członkiem prestiżowego tzw. „Klubu Platynowego”, który skupia kraje o szczególnie silnej gospodarce. Dzięki przystąpieniu do klubu, o ponad 20 mld dolarów zwiększone zostaną rezerwy Narodowego Banku Polskiego. Spowoduje to, że nasza gospodarka jeszcze bardziej uodporni się na wirus kryzysu i ataki spekulacyjne.
Dwudziestolatkowie i prezydent przy okrągłym stole
Przy historycznym okrągłym stole w Pałacu Prezydenckim usiedli młodzi ludzie urodzeni w czasie przełomu ustrojowego 1989 roku. Rozmawiali z Lechem Kaczyńskim o władzy. Prezydent wyjaśniał szczegóły wydarzeń sprzed dwudziestu lat. Uznał obrady okrągłego stołu za wydarzenie wielkiej wagi, początek przełomu. Prezydent powiedział, że przed dwudziestoma laty obalono system polityczny, który „dręczył dwa pokolenia” i że młodzi obejmą władzę w zupełnie innym państwie, choć – jak się wyraził – „scheda nie jest bez wad”. Podkreślił, że mamy demokrację i dlatego zdarzają się kłótnie, „nieraz przesadzone”, ale za czasów komunistycznych takie kłótnie nie byłyby możliwe: „panowała cisza grobu”. Na czas obrad młodego pokolenia okrągły stół ustawiono w Sali Balowej, miejscu, gdzie stanął przed dwudziestu laty. Na co dzień można go zobaczyć za szklaną ścianą na parterze pałacu. Jest tam też informacja, kto gdzie siedział i co się wtedy wydarzyło.
500 dni Tuska
„Dziennik” dotarł do raportu, przygotowywanego przez Kancelarię Premiera na podsumowanie 500 dni pracy gabinetu Donalda Tuska. Wynika z niego, że za największe swoje osiągnięcia rząd uważa walkę z kryzysem, umieszczenie Lecha Wałęsy w unijnej Radzie Mędrców, oraz postępy w budowie autostrad. Według „Dziennika” tekst pokazuje, jak przesunęły się rządowe priorytety w ciągu półtora roku – dziś najważniejszym wyzwaniem są działania antykryzysowe. W sprawie euro rząd deklaruje, że chce trzymać się planu i nadal wyznaczonym celem jest spełnienie kryteriów przyjęcia unijnej waluty w 2011 roku. Nawet w tak drażliwej kwestii jak budowa autostrad rząd przekonuje, że ma się czym chwalić. W raporcie wymienia się między innymi podpisanie umów na budowę 400 kilometrów autostrad. W dokumencie nie ma jednak ani słowa o niezrealizowanych przetargach, czy wycofywaniu się wykonawców.