100/100 Sto procent Polski na Stulecie Niepodległości

Drodzy Czytelnicy!

W listopadzie 2018 roku, w czasie hucznych obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pojawiła się myśl: co z Polonią? Co z tymi, którzy kultywują dawne, polskie tradycje w miejscach odległych, którzy często nie mają nawet możliwości odbycia choćby kilkudniowej podróży do Polski? Co z tymi, dla których Polska, to mgliste opowieści i sentymenty, w których króluje Mickiewicz, Chopin i wigilijny opłatek? Ale też co z tymi, którzy chcieliby się z Polską zaznajomić, ale nie mają ku temu możliwości z powodu braku dostępu do literatury/sztuki, ale także możliwości językowych, wszak Ci, którzy nie znają polskiego też czują się Polakami.

Przed kilkoma laty usłyszałam z ust starszego mężczyzny z małego miasteczka, że mimo iż nie może uczestniczyć w spektaklach teatralnych, gdyż miejsce w którym mieszka uniemożliwia mu to, utrzymuje kontakt z kulturą ponieważ regularnie ogląda Teatr Telewizji, dzięki czemu może zaznajomić się ze współczesną polską sceną teatralną. To samo chciałam zrobić dla Polonii, dać jej dostęp do Polski – tej nowoczesnej, w której firmy informatyczne podbijają nowe rynki, której kultura, często w sposób nieoczywisty jest eksportowana na cały świat, tą, która ma ogromne pokłady empatii i chętnie się nią dzieli.

I tak narodził się projekt: „100/100 Sto procent Polski na Stulecie Niepodległości”. Jego celem jest przybliżenie czytelnikom współczesnej Polski w dziedzinach takich jak: kultura, sztuka, nauka, zdobycze techniczne itp. Projekt składa się ze 100 publikacji podzielonych na 4 części: Alfabet kulturalnej Polski, Polacy na nowe stulecie, Made in Poland oraz Wywiady. W ciągu najbliższego roku cyklicznie, 2 razy w tygodniu będą pojawiały się kolejne artykuły i publikacje zarówno w wersji polsko jak i rosyjskojęzycznej (choć te drugie z lekkim opóźnieniem ;)).

W tym miejscu winnam jestem złożyć ogromne podziękowania na ręce redaktor naczelnej Gazety Petersburskiej, Pani Teresy Konopielko za niesamowite pokłady zaufania, wyrozumiałości i otwartości. Kiedy rok temu przyszłam do niej planem projektu z, wszystkim którzy ją znają, entuzjazmem powiedziała tak. I mimo ciągłego ewoluowania projektu, opóźnień, problemów i zwątpienia była i jest niezastąpionym wsparciem i dobrym duchem tego przedsięwzięcia.

Chciałabym także podziękować Instytutowi Wschodniemu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a zwłaszcza profesorowi Krzysztofowi Pietkiewiczowi oraz doktor Magdalenie Lachowicz, dzięki pomocy których udało się nawiązać współpracę Gazety Petersburskiej z IW UAM, w ramach której możliwa była terminowa realizacja projektu.

Projekt nie zaistniałby także bez nieocenionej pracy studentów Instytutu Wschodniego, którzy w ramach praktyk studenckich zrealizowali ponad 1/3 poruszanych tematów. Dziękuję im za niezwykłą cierpliwość, zapał do pracy i otwartość.

Składam podziękowania dla wszystkich osób które wsparły to przedsięwzięcie swoją wiedzą, umiejętnościami, radą, i nieraz ciężką pracą, zwłaszcza tłumaczy, którzy odnaleźli się w meandrach współczesnej polszczyzny i nienagannie przełożyli publikacje na język rosyjski.

Dziękuję mojemu promotorowi, profesorowi Arturowi Kijasowi za jego niezwykłą cierpliwość i wyrozumiałość. Realizacja projektu 100/100 spowodowała opóźnienia w mojej pracy naukowej, czym mogłam nadwątlić Jego zaufanie, żywię jednak głęboką nadzieję, że działalność pozanaukowa zostanie uznana za, choć w niewielkim stopniu, uzasadnienie innych, chwilowych, niedociągnięć. 

Joanna Pater                            

pomysłodawca i koordynator projektu                  

100/100 Sto procent Polski na Stulecie Niepodległości

Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej