1 maja stał się najradośniejszym dniem w życiu katolików i Polaków

Od ukazania się ostatniego numeru upłynął niemały okres. Nie było to lenistwo redakcji. Życie rozporządziło się naszym czasem.
Stanisław Karpionok poświęcił wiele gazetowych godzin, by godnie odprowadzić swoją cudowną Babcię. Godnie Jej towarzyszył do ostatnich chwil. Składamy Stasowi szczere wyrazy współczucia i podziwu. W globalizującym się świecie nieraz nie mamy czasu na uściśnięcie ręki odchodzącego człowieka, wolimy oddać do hospicjum, do innych obcych ludzi, boimy się starości, nie potrafimy okazać naszej miłości, nie możemy powiedzieć: „Jestem z Tobą”.
Życie toczyło się dalej.
Ważne znaczenie w polonijnej przestrzeni odegrał Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych w Ostródzie. Przyjechali nauczyciele z ponad 20 państw. Wszystkich nas zgromadził wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia «Wspólnota Polska» pan Dariusz Bonisławski. Większość nauczycieli mieszkało w hotelu w ostródzkim hotelu Wspólnoty o nazwie «Sarmatia». Gdy zapytałam pana Dariusza Bonisławskiego o historię nazwy, to w odpowiedzi mogłam tylko milczeć. Okazuje się, że tym sposobem pan wiceprezes utrwalił pewien etap historii petersburskiej Polonii, kiedy to przed Rewolucją Październikową polscy studenci założyli własną organizację o nazwie «Sarmatia» (polska korporacja akademicka«Sarmatia» spotykała się w Kaplicy Maltańskiej. założona w Sankt Petersburgu). Wiele opowiadał o niej śp. Leon Piskorski. Do dnia dzisiejszego organizacja żyje w pamięci jej członków – byłych studentów Politechniki Warszawskiej. W Petersburgu
W międzyczasie odbyło się również III posiedzenie Rady Oświatowej, działającej w ramach MEN. Wielka szkoda, że w tym zacnym gremium jest nieobecna Rosja.
1 maja stał się najradośniejszym dniem w życiu katolików i Polaków. Na ołtarze został wyniesiony Jan Paweł II. Świadkami tego niecodziennego wydarzenia byli przedstawiciele Polonii Petersburskiej na czele z prezesem Związku Polaków im. bpa A. Maleckiego i dyrektora Domu Polskiego Tatiany Rakus. Prezes SKO «Polonia» Czesław Błasik wyjechał na czele zorganizowanej przez niego grupy. Na zaproszenie Stowarzyszenia: «Wspólnota Polska» z Rosji do Rzymu wyjechało 7 osób. Powiedzmy, że zapomniano zaprosić przedstawicieli prasy polonijnej. Dziękujemy.
Niezwykle ważnym wydarzeniem w życiu świata polonijnego w Rosji stało się nadanie przez Marszałka Senatu RP Pana Bogdana Borusewicza honorowego tytułu Ambasadora Polszczyzny poza granicami Kraju panu Światosławowi Świackiemu. Wysokie wyróżnienie jest przyznawane na wniosek Marszałka Senatu RP w znak szczególnych zasług w promocji języka polskiego. W Wielkiej Gali Kongresu Języka Polskiego w Katowicach z rąk Wicemarszałka Senatu Pani Grażyny Anny Sztark i profesora Tadeusza Zgółki, członka Rady Języka Polskiego PAN, Światosław Świacki otrzymał dyplom wraz ze statuetką i nagrodą pieniężną. Autor przekładu «Pana Tadeusza» jest wieloletnim członkiem naszej redakcji. Toteż prosimy Go o przyjęcie naszych najserdeczniejszych gratulacji i pozdrowień. Dziękujemy Marszałkowi Senatu RP Panu Bogdanowi Borusewiczowi za tak wysokie wyróżnienie członka naszego zespołu, wybitnego tłumacza literatury polskiej. Korzystając z okazji przekazujemy słowa podziękowań Szefowi Kancelarii Senatu pani Minister Ewie Polkowskiej i przedstawicielowi Biura Polonijnego pani Ewie Czerniawskiej za opiekę i wsparcie organizacyjne. Dziękujemy Państwu Halinie i Tadeuszowi Zgółkom za petersburskie zaangażowanie na rzecz rozwoju polszczyzny i naszego wspólnego dobra – języka polskiego.
2011-05-10
Teresa Konopielko, Poznań
MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej