День Победы – Dzień Zwycięstwa

Rocznica zakończenia II wojny światowej to najważniejszy dzień w Rosji. Najważniejsze świeckie święto.

8  maja katolicy i przedstawiciele innych wyznań miasta złozyli  kwiaty i wieńce na Cmentarzu Piskariowskim.   

„Polska była jedynym krajem w Europie, który był okupowany przez nazistów, ale nigdy się nie poddał, utrzymując rząd i siły zbrojne walczące na emigracji, a wszystko zgodnie z mottem – za waszą wolność i naszą” (R.Kornicki)

Cześć i chwała bohaterom, cześć i chwała wszystkim polskim żołnierzom bez względu jaki tego dnia mieli mundur na sobie.

Za wolność naszą i waszą – skrócona wersja napisu na sztandarze z manifestacji ku czci dekabrystów w Warszawie 25 stycznia 1831, którego autorstwo przypisuje się Joachimowi Lelewelowi. W pełnej wersji miał postać: W imię Boga za naszą i waszą wolność.

W trakcie powstania listopadowego wypisywano go na sztandarach w języku polskim i rosyjskim, dwustronnie, ze znakiem czerwonego krzyża na białym tle. Miał pokazywać cel powstania, które skierowane było w zamierzeniu powstańców nie przeciwko Rosjanom, a przeciw carskiemu despotyzmowi. Do hasła tego odwoływali się również w czasie II wojny światowej polscy żołnierze walczący na zachodzie oraz wschodzie. (Wikipedia)

Najsłynniejszą polską postacią, ucieleśniającą w sposób dosłowny ideę walki „za wolność naszą i waszą” był generał artylerii Józef Bem. Narodowy Dzień Zwycięstwa, obchodzony 8 maja był dawniej bardzo ważnym świętem. Upamiętnia zakończenie II Wojny Światowej w Europie. W Polsce, Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności, obchodziliśmy od roku 1945 do 2015. Rocznica zakończenia II wojny światowej to najważniejszy dzień w Rosji. Dla nich to rocznica zakończenia Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Jak co roku, na Placu Czerwonym w Moskwie odbywa się defilada z udziałem tysięcy żołnierzy i sprzętu wojskowego i organizowane są przemarsze Nieśmiertelnego Pułku odbywające się w różnych miastach rosyjskich. Główną masę uczestników stanowią dzieci, wnuki a nawet praprawnukowie żołnierzy II wojny światowej. Każdy maszerujący dzierży w dłoni tablicę z wizerunkami antenatów (w mundurach lub w cywilu). Panuje niezwykle serdeczna atmosfera świętowania zwycięstwa. Zwykli ludzie, w większości potomkowie prostych żołnierzy, zwyczajnie wyrażają swoją radość i słychać częste głośne Urra-a-a-a-a. To wyjątkowe przeżycie.

  

Dla milionów ludzi, nie tylko w Rosji, ale i poza jej granicami wstążka św. Jerzego (Gieorgijewskaja lentoczka) jest nie tylko symbolem pamięci łączącym pokolenia ale i wyrazem szacunku dla weteranów i hołdem dla poległych w boju. Akcja polega na noszeniu i umieszczaniu na widocznym miejscu symbolicznych wstążek. Deputowany Dumy Państwowej z ramienia Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej Paweł Dorochin na audiencji u papieża Franciszka i podarował mu wstążkę św. Jerzego. „Powiedziałem papieżowi, że za pięć dni obchodzimy wielkie święto – Dzień Zwycięstwa. Podarowałem mu pamiątkowy medal z okazji 70. rocznicy Zwycięstwa, mówiąc, że nasz naród zapłacił za niego 26 milionami dusz. Poprosiłem papieża, by był razem z naszym narodem i na znak solidarności przypiął wstążkę św. Jerzego. Sam umieścił ją na szacie kapłańskiej i rozmowa potoczyła się dalej” (P. Dorochin).

Szczegolny dzień 9 maja w Petersburgu. Zapoczątkowany oficjalną paradą wojskową a  zakończony przemarszem setek tysięcy potomków poległych żołnierzy i ofiar leningradzkiej blokady. Dzień ze łzami i przemyśleniami o pamięci, historii, dniu dzisiejszym. Wśród tłumnie zgromadzonych petersburżan byli Polacy i ich potomkowie, przedstawiciele polskiego Petersburga, uczestniczący w obronie oblężonego Leningradu i walkach o naszą i waszą wolność. W tym dniu rzadko kto myśli o podziałach politycznych i nieraz szarej codzienności.

    

Opracowała Jagoda Anders redaktor

9 maja 2018 Petersburg

Zdjęcia Denis Szczegłow, Eugeniusz Martynowicz

 

 

 

Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej