„Wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię” – Dzień Nauki Polskiej

„Wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię” – Dzień Nauki Polskiej w Polskiej Macierzy Szkolnej w Petersburgu.

Bieżące zajęcia w ramach programu Polskiej Macierzy Szkolnej były wypełnione atmosferą kosmosu i astronomii. Sprzyjał temu temat: „Wstrzymał słońce i ruszył ziemię”. Słowa te są wykute na pomniku wielkiego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika.

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 r. w Toruniu. Wykształcenie przyszły astronom odebrał na Uniwersytecie Krakowskim, a następnie kontynuował studia we Włoszech, gdzie studiował prawo kanoniczne. Interesował się także malarstwem i medycyną. Włoski astronom Domenico Navarro zapoznał Kopernika z nauką astronomiczną i od tego momentu Astronomia stała się głównym przedmiotem zainteresowania polskiego Uczonego.

Mikołaj Kopernik szukał naukowego potwierdzenia, że system geocentryczny świata, przyjęty w tym czasie, jest nieprawidłowy. Po latach obserwacji i obliczeń matematycznych Kopernik udowodnił, że Ziemia obraca się wokół własnej osi, Księżyc wokół Ziemi, a Ziemia obraca się wokół Słońca. Nazwał swoje odkrycie – heliocentrycznym systemem świata.

Podczas zajęć plastycznych wychowankowie Polskiej Macierzy Szkolnej skonstruowali makietę ruchu Ziemi wokół Słońca, opierając się na schemat, przedstawiony przez Kopernika w książce ” O rotacji sfer niebieskich”. Nauczyciele Macierzy pomogli uruchomić makietę, nadając jej swoistą kreatywność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *