Uczniowie Macierzy starali się odtworzyć tradycyjne polskie wzory, wykorzystywane do malowania pisanek

Kolejne zajęcia w ramach programu Polskiej Macierzy Szkolnej były wypełnione atmosfera Wielkiej Nocy. Zajęcia z historii, języka polskiego, kultury Polski były poświęcone  najważniejszemu świętu chrześcijańskiemu – Zmartwychwstaniu..

Podczas zajęć plastycznych  wykorzystano wzory pochodzące z regionu lubelskiego.

Kolorystyka tego regionu wyróżnia się  szczególną grafiką i powściągliwością kolorów. Często, aby nałożyć delikatny geometryczny wzór na jajko, zastosowano specjalne urządzenie wykonane z drewnianej rączki i blaszanego lejka, do którego wlewano stopiony wosk. Zaczynano od wosku, a  następnie jajko malowano, po czym następnie wosk  usuwano. Pod nim otwierał się wzór białych linii.

Najczęstsze wzory regionu lubelskiego –  kształt krzyża, triquetra, gwiazdy, serca i koguta.

Krzyż jest jednym ze starożytnych symboli reprezentujących urządzenie świata. 4 strony świata, zjednoczenie przeciwieństw: życie i śmierć, wschód i zachód słońca.

Triquetra  – to znak trzech identycznych elementów, oznacza nieskończoność, cykliczność. W epoce chrześcijańskiej zaczął oznaczać także Trójcę Świętą.

Słońce jest centrum wielu religii, niszcząc moc ciemności i chaosu swoim wschodem. Symbolizuje również ogień, który daje życie.W chrześcijaństwie jest symbolem Chrystusa.

Gwiazda jest symbolem losu, należy do innego świata. Ludzie wierzyli, że po urodzeniu osoba otrzymuje swoją gwiazdę. Taka gwiazda w malowidle mogła symbolizować Gwiazdę Betlejemską.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *