Polki wicemistrzyniami świata!

Rekord Polski! Srebro sztafety 4x400m kobiet! Mistrzostwa świata w lekkoatletyce. Mistrzostwa świata w lekkoatletyce. Iga Baumgart-Witan, Patrycja Wyciszkiewicz, Małgorzata Hołub-Kowalik i Justyna Święty-Ersetic, czyli „aniołki Matusińskiego” o trzy sekundy poprawiły rekord Polski, a na ostatniej prostej wyprzedziły faworyzowane Jamajki. Złoto dla Amerykanek. Przed dwoma laty na mistrzostwach w Londynie wywalczyliśmy brąz. Teraz na podium nasze dziewczyny będę o stopnień wyżej.

Polska sztafeta 4×400 kobiet wywalczył srebrny medal mistrzostw świata w Katarze. Wszystkie nasze zawodniczki pobiegły znakomicie, ale kropkę nad „i” postawiła Justyna Święty-Ersetic, która na ostatniej prostej wyprzedziła faworyzowaną Jamajkę.

Polki obóz do ostatniej chwili trzymał skład sztafety w tajemnicy. Nie wyjawił go trener Aleksander Matusiński, nie wyjawiły zawodniczki. Wiadomo było, że do składu wróci Iga Baumgart-Witan, która odpoczywała w półfinale, ale mało kto spodziewał się, że pobiegnie na pierwszej zmianie. Do składu wskoczyła też Patrycja Wyciszkiewicz. Z rolą rezerwowej musiała pogodzić się Anna Kiełbasińska.

Biało-Czerwone od początku zaczęły mocno. Po Baumgart-Witan nie było widać, że ma już na tych mistrzostwach kilka begów a nogach. Na ostatnich metrach swojej zmiany dołożyła kilka metrów i sprawiła, że Patrycja Wyciszkiewicz spokojnie zbiegła do bandy na drugiej pozycji. Ona też biegła świetnie, o czym najlepiej świadczy jej międzyczas – 49.7 (!). Najtrudniejsze zadanie miały Hołub-Kowalik i Święty-Ersetic, które musiały rywalizować z dwoma najsilniejszymi Jamajkami. Po trzeciej zmienia nadal byliśmy na drugim miejscu, ale czuliśmy na plecach oddech indywidualnej brązowej medalistki Shericki Jackson i Brytyjki Nielsen. I tu powtórzył się scenariusz z Berlina: Święty-Ersetic dała się dojść Jamajce, a nawet wyprzedzić. Gdy jednak wyszła z ostatniego łuku ruszyła ponownie do przodu pozostawiając rywalki z tytuł. Srebro! Kapitalny wynik! To szósty medal dla Polski na tych mistrzostwach.

Polki poprawiły rekord kraju o ponad dwie i pół sekundy – poprzedni to 3:24,49.

Po kilku chwilach okazało się, że Jamajki zostały zdyskwalifikowane za niewłaściwe ustawienie w strefie zmian. Brąz przypadł zatem Brytyjkom.

1. USA 3:18.92
2. Polska 3:21.89 (rekord kraju)
3. Wielka Brytania 3:23.02
4. Kanada 3:25.91
5. Belgia 3:27.15
6. Ukraina 3:27.48
7. Holandia 3:27.89
– Jamajka – dyskwalifikacja

gazetawroclawska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *