Najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Drodzy i Kochani Nauczyciele:

 Przedszkolni, Szkolni, Akademiccy, Wychowawcy, Psycholodzy!

Siostry Zakonne, Kapłani!

Byli i obecni Uczniowie! Drogie Przedszkolaki! Rodzice!

Redakcja Gazety Petersburskiej składa najserdeczniejsze życzenia z okazji miejscowego Dnia nauczyciela (5 października) i polskiego Dnia Edukacji Narodowej (14 października) Polonijnym Nauczycielom i ich zwolennikom!

W tym roku obchodzimy (niestety bez fanfar i kwiatów) 30.lecie patriotycznego zrywu nauczycieli języka polskiego w  Leningradzie (1988) i Sankt Petersburgu (od 1992).

Zaczęło się w sierpniu 1988 roku. Spotkały się dwie koleżanki (Teresa Konopielko i Wiesława Sawinowa – siłaczki): stwierdziły: – „zaczynamy organizować  polskie i polonijne dzieci, by uczyć je podstaw języka polskiego”. I poszło jak burza: dołączyły Matki – Polki: Jadwiga Frołowa, Jadwiga Anders i Jadwiga Pietrowska.

Później Lilia Szyszko i Teresa Malinowska. Wszystkich nie sposób wymienić! Nie do wiary. Trzeba było powołać „Małą Polonię”, liczącą 12 nauczycielek i  ponad 150 uczniów. Okres ten wymaga szczególnych wspomnień.  Złoty okres ruchu polonijnego nad Newą. Wśród nauczycieli polonijnych  wyróżniamy nauczycielkę Jadwigę Anders – do dnia dzisiejszego biegającą z kagankiem języka polskiego. Pod jej skrzydłami wychowało się językowo, patriotycznie, historycznie kilka pokoleń Polonusów. Większość z nich znalazła swój dom w Polsce, gdzie już mają dorosłe dzieci i zaszczepianą ciągle  w sercu polskość.

Tak się złożyło, że zapominamy o tych którzy „bez kasy” i z poczuciem misji pełnili rolę nie tylko nauczycieli: byli siostrami i braćmi miłosierdzia, specjalistami od bon tonu, katechizacji… mowy polskiej.

Zmieniały się pokolenia i obecnie coś nam nie idzie. Nie ma Domu Polskiego. Brakuje motywacji, chociaż „stara gwardia” na czele z proboszczem polonijnym  czuwa i ubolewa nad tym stanem.

Z nadzieją patrzymy na „nową koterię petersburską”. Na naszych dorosłych wychowanków z polskim bólem w sercu. Na naszych Wnuków! Prawnuków!

Widzimy zapał Olgi Oniszczuk i Magdy Skibickiej, cieszymy się  z powstającego Teatrzyku Dziecięcego na terenie Konsulatu Generalnego i Instytutu Polskiego.

Warunki ku rozwojowi polskiej oświaty i słowa polskiego za granicą są obiecujące, o czym mówiono głośno i z wyrazem na V Zjeździe Polaków i Polonii za Granicą  z okazji 100. rocznicy Niepodległości.

Składając życzenia wszelkiej dobroci losu dla nauczania języka polskiego, życzymy pozytywnego przeistoczenia powiedzenia: „obyś cudze dzieci uczył”!

Redakcja Gazety Petersburskiej

Teresa Konopielko redaktor naczelna

październik 2018, Sankt Petersburg