Najlepsze życzenia dla wszystkich studentów!

25 stycznia w Rosji obchodzony jest Dzień Studenta, nazywany także Dniem Tatiany [Татьянин день]. W tym dniu w 1755 roku dekretem carycy Elżbiety Piotrowny powstał Uniwersytet Moskiewski, który dzisiaj nosi imię jednego ze swoich założycieli, wybitnego rosyjskiego naukowca Michaiła Łomonosowa. 

Święta męczennica Tatiana mieszkała w Rzymie w III wieku podczas panowania cesarza Aleksandra Sewera. Cerkiew pod jej wezwaniem powstała w jednym z gmachów Uniwersytetu Moskiewskiego niedługo po otwarciu uczelni, a Kościół Prawosławny uczynił Tatianę patronką rosyjskich studentów.

W drugiej połowie XIX wieku Dzień Tatiany był hucznie obchodzony nie tylko przez studentów i profesorów Uniwersytetu, ale też całą moskiewską inteligencję. Tradycja ta została przerwana przez rewolucję 1917 i dalsze dramatyczne wydarzenia w kraju. Dopiero w 1995 roku, po ponownym otwarciu cerkwi pod wyzwaniem św. Tatiany na terenie uczelni, studenci znowu zaczęli obchodzić święto swojej patronki. Dzisiaj obchody Dnia Studenta odbywają się na wszystkich uczelniach w całej Rosji i niekiedy trwają nawet dłużej niż jeden dzień. Najczęściej w tym okresie kończy się sesja i studenci mają przed sobą tydzień odpoczynku przed rozpoczęciem drugiego semestru.

Z okazji Dnia Tatiany „Gazeta Petersburska” składa wszystkim studentom najserdeczniejsze życzenia. Odwagi i pasji do nauki, dużo energii i chociaż trochę wolnego czasu na dobrą zabawę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *