Monogram ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego

Inicjały uczniów Polskiej Macierzy Szkolnej inspirowane monogramem ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego

Pałac Marmurowy, unikalny zabytek architektury z XVIII wieku, znajduje się na Nabrzeżu Pałacowym Newy w historycznym centrum Sankt Petersburga. Został zbudowany w latach 1768 — 1785 według projektu włoskiego architekta Antonio Rinaldiego. Fasadą  Pałac Marmurowy wychodzi na Newę, wzniesiony jest w stylu klasycyzmu. Jest to pierwszy budynek w Petersburgu, którego fasady zostały wyłożone naturalnym kamieniem-granitem i dwoma rodzajami marmuru.

Stanisław August Poniatowski, ostatni król Polski,  spędził w Pałacu Marmurowym dwa ostatnie lata swojego życia, 1797-1798 rok.

W ramach programu Polskiej Macierzy Szkolnej na zajęciach plastycznych z cyklu: „Polski Petersburg”, wychowankowie starali się za pomocą farb i szpatułki przekazać fakturę różowego i niebieskiego marmuru, wspominając piękno Pałacu Marmurowego. Każdy z uczniów zamieścił swoje inicjały na stylizowanym ” marmurowym ” herbie w technice – lettering,  inspirując się monogramem ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *