Książka ks. Krzysztofa Pożarskiego „Kościół Rzymskokatolicki i parafia św. Stanisława, biskupa i męczennika w Sankt Petersburgu. Historia i współczesność. 1823–2020”

Drodzy Bracia i Siostry!
W połowie czerwca 2020 r. w mieście nad Newą ukazała się książka: „KOŚCIÓŁ RZYMSKOKATOLICKI I PARAFIA ŚW. STANISŁAWA, BISKUPA I MĘCZENNIKA W SANKT PETERSBURGU. HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ. 1823–2020”. Autorem książki jest ks. Krzysztof Pożarski. Wydanie jest dobrze zilustrowane.
Jest to książka o historii i współczesności parafii i kościoła, jednego z najpiękniejszych kościołów katolickich w Rosji, obejmujący okres od 1823 do 2020 roku.
Ponadto wydanie zawiera materiały dotyczące historii szkoły parafialnej dla biednych dzieci i sierot, oparte na funduszach i woli metropolity Stanisława Siestrzeńcewicza-Bohusza, słynnego dobroczyńcy i filantropa. Szkoła ta była nierozerwalnie związany z kościołem.
W wydaniu szeroko został omówiony okres bolszewickich i sowieckich prześladowań proboszczów i parafian, zamknięcie kościoła na 60 lat i jego odrodzenie w 1996 roku. Książka zawiera także kilkaset zdjęć związanych ze świątynią i współczesnym życiem parafii.
Na początku maja 2025 r. parafia św. Stanisława będzie obchodzić 200. Rocznicę pierwszej konsekracji świątyni przez abp. Stanisława Siestrzeńcewicza. W ramach przygotowań do tego wydarzenia opublikowana została ta książka, której celem jest przybliżenie dwustuletniej historii kościoła i parafii nie tylko parafianom, ale także historykom i wszystkim zainteresowanym historią Kościoła rzymskokatolickiego w Rosji i historią Petersburga. To także część historii tradycji religijnych naszego wspaniałego miasta nad Newą.
Parafia św. Stanisława zawsze była parafią wieloetniczną, głównie parafianami byli poza Polakami byli Litwini i Łotysze i Białorusini. W związku z tym kazania i inne nabożeństwa byli dla nich odprawiane na ich językach.
Materiał historyczny do książki był gromadzony od ponad 20 lat, tj. od momentu mianowania proboszczem ks. Krzysztofa Pożarskiego. Celem wydania tej książki jest także przyczynek do rozwoju zainteresowania badaniem historii Kościoła katolickiego nie tylko w Petersburgu, ale także w Rosji.

Ks. Krzysztof Pożarski,
Proboszcz parafii św. Stanisław w Petersburgu


***
Nakład książki wynosi 750 egzemplarzy, liczba stron wynosi 400 (z trzema kolorowymi zakładkami). Rozmiary książek: 220×155, papier kredowy, waga – 1,1 kg. Ofiara za jedną książkę – 450 rubli (30 PLN). + opłata pocztowa.
Każdy, kto chce go otrzymać tę książkę może przyjść do kościoła św. Stanisława w Petersburgu lub zamówić ją przez pocztę. Adres: Ks. Krzysztof Pożarski, 190121, St. Petersburg, ul. Sojuza Pieczatnikow 22, tel. + 7 911 990 90 82, e-mail: ststanislas@list.ru

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *