„Jednego serca trzeba mi…” Из любви к стихам

Miłość to coś bardzo dziwnego. Bardzo często nie potrafimy jej opisać – czujemy, że jest czymś ciepłym, nieuchwytnym, miłym. Czasem wyobrażamy sobie, że przybiera formę lekkiego powiewu wiatru, ulotnej chwili, ma smak lodów pistacjowych, a czasem może pachnieć jak dawno nieotwierany list z niezapominajką w kopercie. Jeszcze innym razem myślimy o niej, jak o słodkiej czekoladce w połyskującym czerwonym papierku z ulubionej bombonierki.

Czasem próbujemy ją definiować, określać, chcemy ją wydostać z płynnego świata idei Platona i zamknąć w pałacu formy.

Na szczęście, w tym przypadku z pomocą przychodzą nam poeci. O tej magicznej mocy polskich i rosyjskich mistrzów słowa dobrze wiedzą Magdalena Skibicka i Olga Oniszczuk – pomysłodawczynie wieczoru poezji o wdzięcznym tytule Из любви к стихам. Zorganizowany w Instytucie Polskim 13 lutego, w przeddzień miłosnego święta Św.Walentego, zapoczątkował jednocześnie cykl spotkań z poezją pod nazwą Между строк.

Dzięki zaangażowaniu organizatorów otrzymaliśmy prawdziwe zaproszenie do rozważań i rozmowy o miłości z największymi poetami tych przeszłych i obecnych czasów. W wykonaniu Olgi Oniszczuk, Magdaleny Michel, Piotra Siwka, Aleksandra Drugowa usłyszeliśmy wyjątkowe interpretacje utworów A. Mickiewicza, A. Puszkina, A. Asnyka, W. Majakowskiego, L. Staffa, K. Przerwy-Tetmajera, H. Poświatowskiej, B. Leśmiana, M. Pawliwowskiej-Jasnorzewskiej, M. Konopnickiej, A. Osieckiej oraz J. Kofty.

Wybór pomysłodawczyń padł na takie utwory jak: „Lustro” H. Poświatowskiej, „Już tylko się znamy” J. Kofty czy „Lileczko! To zamiast listu” W. Majakowskiego. Mieliśmy także okazję przypomnieć sobie muzyczną interpretację Czesława Niemena „Sonetu” A. Asnyka oraz fragmentu z mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”.

Okazało się, że wiecznie żywe utwory, szczypta humoru oraz wrażliwość artystyczna, to mieszanka idealna, która sprawia, że na nowo chce się odkrywać temat miłości.

Już wiemy, że nie było to ostatnie spotkanie „między wierszami” zorganizowany przez Instytut Polski, a kolejny wieczór zaplanowany jest już na wiosnę.

P.S. „Kochajmy się!”

A. Mickiewicz

Agata Prostko

Zdjęcia Denis Szczegłow