Eduard Koczergin laureatem “Bałtyckiej Gwiazdy”

Wybitny rosyjski scenograf polskiego pochodzenia Eduard Koczergin został uhonorowany „Bałtycką Gwiazdą” za szczególny wkład w rozwój sztuki scenicznej. XVII uroczysta ceremonia wręczenia nagród odbyła się 16 października w Teatrze w Ermitażu. Od 13 października w holu teatru trwa wystawa prac Koczergina, przygotowana z okazji 80. urodzin artysty.

Oprócz wyjątkowych dekoracji, które Eduard Koczergin stworzył dla wielu spektakli w Rosji i za granicą, na uwagę zasługują także książki artysty, zawierające jego teatralne i osobiste wspomnienia. Między innymi w książce „Ochrzczeni krzyżami”, która w Polsce ukazała się w 2017 roku w tłumaczeniu Magdałeny Hornung, opowiada o swoim trudnym dzieciństwie i poszukiwaniu rodziców – Rosjanina i Polki, aresztowanych przez władzę radziecką.

Przy odbiorze nagrody Koczergin podziękował radzie ekspertów „Bałtyckiej Gwiazdy” w imieniu wszystkich kolegów „po fachu”. „Jest to nagroda dla całego naszego rzemiosła” – powiedział artysta.

 

Na materiale: http://sanktpetersburg.msz.gov.pl/ru/aktualnosci/baltijskaja_zvezda_dla_koczerginahttp://saint-petersburg.ru/m/society/golovina/362563/

Zdjęcie: https://gov.spb.ru/gov/admin/kirillov-vladimir-vladimirovich/news/122071/