Dni Języka i Kultury Polskiej w Republice Baszkortostan (Rosja)

W dniach 24–26 września 2019 r. w Republice Baszkortostan (RB) odbyły się Dni Języka i Kultury Polskiej, poświęcone stuletniej rocznicy powołania Baszkirskiej Autonomicznej Republiki Radzieckiej.

W charakterze organizatorów wystąpiły – Centrum Kultury i Oświaty Polskiej w Republice Baszkortostan (organizacja członkowska Związku Organizacji Polskich „Jedność”), Polska Szkoła Niedzielna im. A. Pieńkiewicza oraz Autonomiczna Organizacja Niekomercyjna do Spraw Rozwoju Społecznych Inicjatyw Kulturowych „Centrum Partnerstwa Międzykulturowego” przy wsparciu Ministerstwa Kultury RB, Zgromadzenia Narodów Baszkortostanu i Domu Przyjaźni Narodów RB.

W imprezie wzięli udział przedstawiciele organizacji polonijnych z Jarosławia, Kopiejska, Krasnodaru, Krasnojarska, Permu.

Program Dni Języka i Kultury Polskiej zapoczątkowano wspólnym koncertem zespołu artystycznego „Kwiaty polskie” z Jarosławia oraz uczniów miejscowego Gimnazjum Maryjskiego im. J. Jałkajna we wsi Czurajewo w rejonie Miszkińskim, gdzie niegdyś usytuowany był dwór polskiego szlacheckiego rodu Pieślaków. W roku 2013 ustawiono tu znak pamiątkowy, zaś obecnie prowadzone są prace przy odbudowie nagrobku porucznika Alojzego Pieślaka, kawalera Orderu Świętego Stanisława III stopnia oraz jego małżonki Apolinarii z domu Sipajłowej.

Następnego dnia w Polskiej Szkole Niedzielnej im. A. Pieńkiewicza pani Anna Malinowska, wiceprezeska „Polskiego Centrum Kultury” z obwodu Czelabińskiego, zapoznała dzieci z historią i technologią robienia pierników toruńskich.

Najważniejszym punktem programu stało się „Wielkie dyktando polskie”, które odbyło się w Ufie już po raz dziewiąty. W ramach imprezy wysłuchano odczytu prezesa Związku Organizacji Polskich „Jedność” dra historii Aleksandra Sielickiego „Polacy w Rosji: historia i współczesność”.

Główne wydarzenie Dni Języka i Kultury Polskiej stanowił koncert „Muzyka Polski i Bułgarii” w ramach projektu „100 lat, 100 narodów, 100 piosenek”, który odbył się na Sali im. F. I. Szalapina Państwowej Akademii Sztuk im. Z. G. Ismagiłowa.

Na zakończenie Dni Języka i Kultury Polskiej zaprezentowano wystawę fotografii Anny Malinowskiej „Złota polska jesień”.

Maryna SADYKOWA (LISOWSKA),
prezes Polskiego Centrum RB,

Helena AMBARCUMOA (GULEWICZ),
dyrektor Polskiej Szkoły im. A. Pieńkiewicza

Aleksander Korczak Sielicki (Związek Organizacji Polskich „Jedność”)

PAI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *