„Brain ring” z profesor Tamarą Michajłowną Smirnową

                  W pomieszczeniu Instytutu Polskiego, wśród ksiązek i na tle  wystawy „Swoboda. Wolność” w intelektualnym ringu wzięła udział znana uczona, Tamara Smirnowa – archiwista, badacz min. polskiej diaspory w Petersburgu.

                  Bezpośrednim partnerem była Anna Lazar – p.o. dyrektora Instytutu Polskiego. Po prezentacji gościa, rozpoczęto rozmowę: od spraw biograficznych, od przebiegu kariery naukowej,  do pytań dotyczących tożsamości mniejszości narodowych – ich praw i rozwoju.

                  Obecni na spotkaniu zadawali pytania dotyczące języka narracji historycznej książek autorstwa Uczonej. Prowadząca spotkanie z dziennikarską swadą zainteresowała  gości problematyką polską i polonijną Uczonej, zgromadzoną w książkach i broszurach ze szczególnym uwzględnieniem ostatniej publikacji poświęconej życiu teatralnemu Leningradu, w tym działalności artystycznej Polaków Pytania z sali dotyczyły odniesień do spraw narodowościowych, w tym.min. promowanego w ubiegłych latach miejskiego programu tolerancji.

Prezentacja Książki Tamary Smirnowej w centralnej Księgarni miasta
foto Alena Podwiazkina

                  Tamara Smirnowa podziękowała za inspirowanie spotkania, za wkład Instytutu Polskiego w promocję niektórych wydań, za wyrazy uznania Uniwersytetu Warszawskiego w postaci specjalnego  akademickiego wyróznienia Studium  Europy Wschodniej uczelni – Przeglądu Wschodniego w roku 2013 ( Dzieje Polaków na Wschodzie).

Wręczenie specjalnej nagrody Studium Europy Wschodniej
Uniwersytetu Warszawskiego w 2013 r (Dzięje Polaków w Rosji)

Teresa Konopelko
Zdjęcia Alona Podwiazkina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *