„Bezdomnym w tym świecie jest zimno zawsze”

Ostatni poniedziałek marca został ogłoszony w Rosji Dniem Bezdomnego Człowieka. Święto zostało ustanowionie przez fundację charytatywną „Potrzebna pomoc” («Нужна помощь») oraz portal „Są takie sprawy” («Такие дела»). Inspiracją dla założycieli stała się działalność charytatywnej organizacji „Noczleżka” («Ночлежка») i moskiewskiсh wolontariuszy „Przyjaciele na ulicy” («Друзья на улице»), którzy przez wiele lat są zaangażowani w udzielenie pomocy ludziom bezdomnym.

W 2017 roku Dzień Bezdomnego Człowieka przypada na 27 marca. Działacze fundacji „Potrzebna pomoc” zauważyli, że współczesny kalendarz rosyjski nie przewiduje dnia, który przypominałby o istnieniu bezdomnych. Organizatorzy wyrażają nadzieję, że pojawienie się w kalendarium tego szczególnego dnia pomoże zwrócić uwagę ludzi na problemy tej grupy społecznej i na organizacje, które starają się ją wesprzeć.

W ramach akcji jej partnerzy medialni poinformują, jak można pomóc bezdomnym. Do udziału w akcji zgłosił się m.in. kanał „Deszcz” («Дождь»), a także portal The Question, radio Moskwa FM, czasopisma „Snob” i „TimeOut”.

„Bezdomność to ogromny problem. Dzięki temu projektowi możemy połączyć nasze siły i zacząć skutecznie pomagać bezdomnym. Koniec marca nie został wybrany przypadkowo. To jest ostatni zimny miesiąc w roku, i ludzie, którzy przez całą zimę wspierali bezdomnych, często zapominają o tym, że w tym świecie bezdomnym jest zimno zawsze. Trzeba wspierać tych ludzi o każdej porze roku. A tych, którzy nigdy nie okazywali im pomocy, warto do tego zachęcić. Bezdomni też są ludźmi i mają prawo do godności, wyrozumiałości i wsparcia” – mówi kierownik Działu Komunikacji Zewnętrznej fundacji „Potrzebna pomoc” Christyna Pokrytan.

„W tym świecie bezdomnym jest zimno zawsze. Trzeba wspierać tych ludzi o każdej porze roku. A tych, którzy nigdy nie okazywali im pomocy, warto do tego zachęcić. Bezdomni też są ludźmi i mają prawo do godności, wyrozumiałości i wsparcia” .

Portal „Są takie sprawy” w Dzień Bezdomnego Człowieka uruchomił interaktywny animowany projekt internetowy „żyli | byli”. Są to cztery prawdziwe historie opowiedziane  przez bezdomnych i wolontariuszy.

„Kiedy człowiek traci dom, pozostaje bez nazwy. Jeśli dzieje się z tobą coś złego, jesteś zapomniany i opuszczony. Uważamy, że człowiek jest najwyższą wartością i robimy wszystko w ramach portalu, żeby tak było.  W projekcie „żyli | byli” pomagamy ludziom odzyskać siebie, swoje imię przez odbudowanie ich przeszłości. Chcemy udowodnić, że często człowiek zostaje na ulicy, nie dlatego że jest zły, ale ze względu na okoliczności” – opowiada kierownik projektu Sergiej Karpow.

„Сzłowiek jest najwyższą wartością. W projekcie „żyli | byli” pomagamy ludziom odzyskać siebie, swoje imię przez odbudowanie ich przeszłości. Chcemy udowodnić, że często człowiek zostaje na ulicy, nie dlatego że jest zły, ale ze względu na okoliczności” .

Z projektem można zapoznać się tutaj: https://takiedela.ru/homeless/.

W następnym roku portal „Są takie sprawy” planuje uruchomić kolejne projekty z okazji Dnia Bezdomnego Człowieka i zaprosić do współpracy więcej partnerów medialnych.

Program wydarzeń związanych z obchodani Dnia Bezdomnego Człowieka można znaleźć na stronie: http://homelessday.ru.

Na podstawie https://takiedela.ru/news/2017/03/27/den-bezdomnogo/
Zdjęcia ze stron https://homeless.ru/ i https://takiedela.ru/
Opracowały Olga Oniszczuk, Anna Svetlowa i Magdalena Saługa