9 lutego 2020 roku odszedł Sergiusz Słonimski

 9 lutego 2020 roku  odszedł Sergiusz Słonimski – Człowiek Dialogu

Autor poematu „Odrodzenie i triumf” skomponowanego z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

„Jestem współczesnym wariantem Obłomowa […]. Jeśli czegoś nie lubię, nie zrobię tego za żadne pieniądze. Robienie pieniędzy to zresztą kłopot Rothschildów, specjalnością Słonimskich od pokoleń była filozofia i czysta matematyka, literatura i muzyka”.

Tak o sobie i swoich przodkach mówił kompozytor, muzykolog, pianista i profesor konserwatorium petersburskiego − Siergiej Słonimski, do dziennikarki Anny Żebrowskiej, która go odwiedziła w Petersburgu. Wyznał jej szczerze: − Odziedziczyłem także inteligencką nieumiejętność radzenia sobie w sprawach codziennych i niepraktyczność Słonimskich. Ani willi, ani samochodu, ani kapitału – nic nie mam. Siergiej Słonimski był synem radzieckiego pisarza Michaiła Słonimskiego, bratankiem amerykańskiego muzykologa Nicolasa Slonimsky’ego i polskiego poety Antoniego Słonimskiego, a dla francuskiego genetyka Piotra Słonimskiego jest bratem stryjecznym. Już taka lapidarna charakterystyka rodzinnych koligacji uświadamia czytelnikowi, jakież to nietuzinkowe, niepowtarzalne osobowości tworzą ten (używając porównania Anny Żebrowskiej) baobab genealogiczny.( wg. książki Janiny Kumanieckiej: Saga rodu Słonimskich”)

Odszedł wielki przyjaciel Polski i Polaków, Pierwszy Prezes Petersburskiego Towarzystwa Szopenowskiego, wieloletni uczestnik życia polonijnego miasta

 Szczycimy sie tym, że przeżywaliśmy radość spotkań z wybitnym kompozytorem i jego twórczością, pamiętamy o Jego udziale w Festiwalach Kultury Polonijnej nad Newą, byliśmy i będziemy dumni z Jego dokonań i wielkiego daru dla petersburskich słuchaczy w postaci utworu „ Odrodzenie i Triumf” będącego jak powiedział  sam Autor:”pewną apoteozą – świąteczną, brawurową kulminacją, która symbolizuje polską dumę – nieśmiertelnego, dumnego, polskiego ducha narodowego” .

Składamy Małżonce , Córce  i Synowi oraz  najbliższym  wyrazy najszczerszego współczucia, łączymy się w bólu i żałobie.

Redakcja

Gazety Petersburskiej

9 lutego 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *