2 maja w Polsce obchodzono Dzień Flagi

flagaDo 10 milionów Polaków trafiły w tym roku po raz pierwszy SMS-y z przypomnieniem, że 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi, co wielu skłoniło do wywieszenia na domach narodowych barw. W Warszawie obchody tego święta odbyły się na placu przed Zamkiem Królewskim, a najbardziej podniosłym momentem było podniesienie flagi państwowej na wieży zegarowej.  Występujący w imieniu prezydenta szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło przypomniał, że w okresie

zniewolenia komunistycznego władze dążyły do utożsamienia barw narodowych z oficjalnymi, państwowymi świętami, reprezentującymi narzuconą Polakom i państwu polskiemu ideologię marksistowską. Dla upowszechnienia Dnia Flagi w suwerennej Polsce z inicjatywy Biura Bezpieczeństwa Narodowego do blisko 10 milionów użytkowników telefonów komórkowych została wysłana, na koszt operatorów sieci, wiadomość SMS z informacją o obchodzonym w kraju święcie. Oficjalnie po raz pierwszy w historii barwy polskie ustanowił Sejm powstańczy w 1831 roku. Jednak już od zarania dziejów Polski biel i czerwień – jako wizerunek Orła Białego w czerwonej tarczy herbowej – należały do heraldycznych symboli monarchii Piastów, później zaś Jagiellonów i wszystkich królów elekcyjnych Rzeczypospolitej.
Zasłużone jednostki Wojska Polskiego otrzymały z rąk szefa BBN flagi państwowe z certyfikatem nadanym przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Na zakończenie uroczystości mieszkańcy Warszawy mogli obserwować defiladę oddziałów honorowych WP oraz wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Przypadający 2 maja Dzień Flagi obchodzony był po raz szósty.

www.naszdziennik.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *