11 listopada zaśpiewajmy razem hymn Polski

11 listopada przypada Święto Odzyskania Niepodległości upamiętniające odzyskanie przez Polskę suwerenności w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Święto ustanowiono w 1937, zniesiono po ośmiu latach, by przywrócić je w 1989 roku.

Cóż lepiej może uświęcić taką datę jak nie hymn Polski – symbol Niepodległej – choć napisany w czasach, kiedy do niepodległości jaką znamy dzisiaj droga pozostawała jeszcze długa i niepewna.

Kontynuując zainicjowane w 100 rocznicę odzyskania niepodległości wspólne odśpiewanie hymnu w południe 11 listopada, wpisując się jednocześnie w kampanię społęczną „Jest nas 60 milionów” realizowaną przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Polonijną Agencję Informacyjną pod patronatem Senatu RP, zachęcamy do takiego samego patriotycznego gestu również w tym roku. Zwłaszcza środowiska polonijne i polskie mieszkające poza granicami Ojczyzny.

ZAŚPIEWAJMY RAZEM HYMN POLSKI
11 LISTOPADA 2019 ROKU

Podczas jednego z kursów literatury słowiańskiej w Paryżu, 26 kwietnia 1842, roku Adam Mickiewicz stwierdził: „Sławna pieśń legionów polskich poczyna się od wierszy, które są godłem historii nowej: Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy. Słowa te mówią, że ludzie mający w sobie to, co istotnie stanowi narodowość, zdolni są przedłużać byt swojego kraju niezależnie od warunków politycznych tego bytu, i mogą nawet dążyć do urzeczywistnienia go na nowo…

Licząc, że nasz apel znajdzie u Państwa uznanie udostęoniamy niezbędne materiały (również w wersji do wydrukowania – PDF). Są nimi okolicznościowy plakat, nuty z tekstem, nuty na fortepian oraz sam tekst i muzyka – w zależności od Państwa potrzeb.

HYMN POLSKI

[player id=12975]

wspolnotapolska.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *